Wystawie towarzyszą 26 października o godz. 17.00 spotkanie z Waldemarem Zielińskim  („Moje fascynacje historią fotografii”), a 27 października  o godz. 16.00 performance Romana Timofiejuka(„Czytanie fotografii”). Komisarzem pleneru jest Andrzej Zembik.

Czyje prace ujrzymy?

Będzie można zobaczyć prace takich artystów jak: Romuald Długosz, Artur Dźwirek, Andrzej Feder, Krzysztof Jakubowski, Anna Jakubowska, Anna Klinkosz, Marlena Kminkowska Grzesiak, Jarosław Korbiński, Małgorzata Kozakowska, Maciej Kościuszko, Marta Krawczyk, Witold Leśniewski, Andrzej Markowski, Przemysław Mirecki, Ewa Miller, Tomasz Mosionek, Janusz Pacuda, Maria Różańska, Kamila Sammler, Waldemar Siatka, Rafał Stankiewicz, Roman Timofiejuk, Mirosław Węsiora, Katarzyna Zawadzka, Waldemar Zieliński oraz Andrzej Zembik

O znaczeniu wody

Pomimo że woda w różnych kulturach i religiach ma różne znaczenie, posiada też pewne cechy wspólne. Jak wyjaśnia komisarz wystawy i artysta Andrzej Zembik:

„jest jedną z najpospolitszych substancji na Ziemi. Postrzegamy ją w kontekstach znaczenia: kulturowym, naukowym i wreszcie czysto wizualnym”.

Chemicy zapiszą wodę jako H2O, czyli tlenek wodoru, ale czy tylko? Może mieć różne stany skupienia ciekły (woda), stały (lód) i gazowy (para wodna). Co ważne, to substancja niezbędna do życia dla wszystkich organizmów.

– Kształtuje różnorodne krajobrazy i geologiczny obraz naszej planety. Obfitość lub brak wody tworzy odpowiednie warunki ekosystemów – tłumaczy Zembik.

Bezbarwna a jednak widzimy jej różne kolory. Jest postrzegana jako lustro odbijające to, co znalazło się poza jej powierzchnią, jak i bywa w niej zawarte.

Andrzej Zembik podkreśla, że była pojmowana jako prasubstancją – osnowa świata – z pierwotnego praoceanu wyłaniał się świat.

 – Znalazła swoje miejsce w opowieściach, wierzeniach i obrzędach. Jest elementem mitów o stworzeniu świata, jako geneza wszelkiego bytu i fundament świata – zauważa artysta.

Warto dodać, że jest jednym z żywiołów.

– Symbolizuje żywotność, płodność i oczyszczenie. Ma też ciemne znaczenia, postrzegana jako żywioł groźny, złowrogi i destrukcyjny. Jest dwuznacznością, która z jednej strony jest życiem, a z drugiej – potrafi je również odebrać. Odpowiedzialna za życie i śmierć dostatek plonów lub głód – podkreśla Zembik.

 „Woda – Łeba 2023”

  • Mała Galeria w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce
  • ul. Zaruskiego 1a
  • 25 października 2023 r., środa, g. 17.00 – wernisaż, wstęp – wolny
  • ekspozycję można oglądać do 12 listopada 2023 r., obowiązują bilety.