Wykonawca ma teraz 50 dni na dostarczenie sprzętu. Ma też przeszkolić personel szpitala.

Dlaczego to wyjątkowy sprzęt?

Zabiegi przy użyciu robota to obecnie najnowocześniejsza i małoinwazyjna metoda operacyjna.  Narzędzia są wprowadzane przez małe otwory zamiast tradycyjnie przez powłoki ciała. W efekcie pacjent traci mniej krwi, rany goją się szybciej, a okres rekonwalescencji się skraca. To oznacza szybszy powrót do pełnej aktywności.

– Cieszę się, że kolejny robot da Vinci wkrótce trafi do naszej placówki, tym bardziej, że operacje przy jego użyciu dają chorym większy komfort podczas hospitalizacji oraz skracają powrót do zdrowia i sprawności. I właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na jego sfinansowanie z budżetu województwa – mówi marszałek Mieczysław Struk. – To świetna wiadomość dla mieszkańców Słupska, regionu słupskiego, a nawet pacjentów z województwa zachodniopomorskiego. Warto dodać, że Wojewódzki Szpital Specjalistyczny będzie trzecim „marszałkowskim” ośrodkiem na Pomorzu z takim sprzętem. Przypomnę, że zabiegi przy pomocy robota da Vinci wykonywane są już od 2021 r. w szpitalu na Zaspie, a od 2022 r. w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni – wyjaśnia marszałek Struk.

Jak tłumaczy prezes szpitala w Słupsku Andrzej Sapiński.: „zakupione przez nasz szpital urządzenie będzie podobnym, ale nie takim samym, jak mają szpitale w Gdańsku i w Gdyni”.

– Nasz robot operacyjny będzie nowocześniejszy, i co za tym idzie, o generację techniczną wyżej o tych wcześniej wymienionych – dodaje Sapiński.

 

Kogo zoperują?

W słupskim szpitalu robot będzie wykorzystywany w chirurgii ogólnej i onkologicznej, ginekologicznej, urologicznej oraz  laryngologicznej.

– Urządzenie jest przedłużeniem ręki chirurga, ale może wykonywać dużo precyzyjniejsze zabiegi  – mówi dyrektor do spraw lecznictwa w słupskim szpitalu Tomasz Toczyłowski.

Aby usprawnić wdrożenie robotów operacyjnych w słupskim szpitalu utworzono Zespół ds. robotyki, nad którym przewodnictwo objął dr n. med. Jarosław Feszak. W skład zespołu wchodzą lekarze z oddziałów: urologicznego, położniczo-ginekologicznego, chirurgii ogólnej i onkologicznej oraz oddziału otolaryngologicznego, a także kierownik bloku operacyjnego.

Jak wygląda?

Robot składa się z konsoli chirurgicznej i umieszczonej na platformie części roboczej. Wykonujący zabieg chirurg korzysta z konsoli, która jest wyposażona w układ optyczny pozwalający na oglądanie trójwymiarowego obrazu w jakości HD i wielokrotne powiększenie pola operacyjnego. Konsola ma też manetki służące do sterowania i manipulowania narzędziami wewnątrz ciała pacjenta. Robot jest w pełni sterowany przez operatora i obsługiwany przez asystę.

Krok w przyszłość

Co ważne, od kilku lat w słupskim szpitalu wykonywane są zabiegi laparoskopowe, a operacje przy użycia robota to kolejny etap.

– Nasz szpital dysponuje doświadczoną i dobrze wyszkoloną kadrą lekarzy, którzy będą mogli przeprowadzać operacje z użyciem robota. Wystarczy zaznaczyć, że w latach 2021-2022 szpital w Słupsku przeprowadził 111 radykalnych prostatektomii – podkreśla prezes Andrzej Sapiński.

Niedługo zabieg ten można będzie wykonać przy użyciu robota chirurgicznego. Zanim to nastąpi, personel szpitala zostanie przeszkolony.
Warto dodać, że od 1 kwietnia 2022 r. chorzy z rakiem prostaty mają zagwarantowane darmowe i refundowane leczenie z użyciem robota w ramach NFZ. Natomiast od 1 sierpnia 2023 r. NFZ finansuje leczenie chirurgiczne z wykorzystaniem robota nowotworu błony śluzowej macicy oraz raka jelita grubego. Zastosowanie robota w operacjach to przyszłość, o czym świadczy zwiększająca się liczba rodzajów operacji, w których refundowane jest użycie robotów.