Laboratorium Nowej Muzyki Sakralnej to niezwykłe wydarzenie muzyczne zainicjowane w 2021 r. przez prof. Jana Łukaszewskiego, dyrektora Polskiego Chóru Kameralnego. Projekt ten ma za zadanie uruchomić i wzmacniać proces poszukiwania i powstawania nowych brzmień i nowych rozwiązań formalnych (budowa utworu, obsady wokalne i instrumentalne) w muzyce sakralnej.

– Idea, jaka nam towarzyszyła, to ożywanie procesu powstawania ciekawej i wartościowej muzyki chóralnej. Taki cel przyświeca także konkursowi Musica Sacra Nova, który swoją tradycją sięga 1996 r. Dziś, dzięki prestiżowym nagrodom i szerokiemu gronu międzynarodowych partnerów, konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem młodych kompozytorów z całego świata – opowiada prof. Jan Łukaszewski.

Co w programie?

Podczas festiwalu w kościele św. Katarzyny w Gdańsku Polski Chór Kameralny dokona prawykonania utworów nagrodzonych w 26. Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Musica Sacra Nova. W tym roku jury konkursu, obradujące w lutym w Rzymie, nagrodziło utwory Pawła Konkola, Amerykanina Christophera Enloe oraz pochodzącego ze Słowenii Andreja Černego. Pierwsze wykonanie nagrodzonych kompozycji od samego początku stanowi ważną część programu Laboratorium Nowej Muzyki Sakralnej. We wnętrzu świątyni zabrzmią też dzieła wybitnego polskiego kompozytora Pawła Łukaszewskiego.

Ponadto, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” Polski Chór Kameralny po raz kolejny mógł poprosić jednego z młodych, ale już utytułowanych twórców, o kompozycję przeznaczoną specjalnie na tę okoliczność. W ten sposób powstał 5-częściowy utwór „Threni” na chór, saksofon, kontrabas i perkusję, którego autorem jest pochodzący z Poznania kompozytor Marek Raczyński. Warstwę tekstową kompozycji stanowić będą fragmenty Lamentacji Jeremiasza. Ten tradycyjny tekst, traktujący o lęku, smutku, poszukiwaniu sensu w cierpieniu i o nadziei, zostanie odczytany na nowo w kontekście aktualnych wydarzeń.

– To, co szczególnie oddziałuje na współczesnego odbiorcę, to widmo wojny za naszą wschodnią granicą, które obudziło uśpione lęki odziedziczone po przodkach – mówi Marek Raczyński. – Przyjrzenie się im w świetle starotestamentowego opisu zburzenia i upadku Jerozolimy może dać okazję do oswojenia przezywanych emocji i pomóc odnaleźć nadzieję na przyszłość.

.

Festiwal Laboratorium Nowej Muzyki Sakralnej

  • 30 września 2023 r., sobota, godz. 19.30
  • kościół św. Katarzyny
  • ul. Profesorska 3, Gdańsk

Bilety dostępne na stronie internetowej: bilety24.pl oraz na 45 minut przed rozpoczęciem w miejscu koncertu.