Da Vinci się sprawdza

Przy użyciu robota da Vinci wykonywana jest prostatektomia radykalna. To zabieg urologiczny, który jest bardziej precyzyjny i mniej inwazyjny niż otwarta lub laparoskopowa operacja chirurgiczna. Robot umożliwia wielokrotne optyczne powiększenie pola operacyjnego.

– To nieprawdopodobna metoda i dobrodziejstwo dla pacjentów. I co ważne nie odnotowaliśmy do tej pory żadnych powikłań  – podsumowuje kierownik Oddziału Urologii w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku dr n.med. Arkadiusz Mikszewicz.

Zabieg polega na wykonaniu pięciu otworów wielkości od 0,5 do 2 cm na skórze brzucha, przez które wprowadzane są do ciała pacjenta ramiona robota.

– To ogromna satysfakcja i wielka frajda – przyznaje dr n.med. Anna Orzechowska, urolożka ze Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku i pierwsza w Polsce kobieta, która operuje na nowoczesnym robocie.

Urządzenie pozwala na przeprowadzanie bardzo precyzyjnych operacji. – Dzięki temu jesteśmy w stanie wyleczyć bardzo młodych mężczyzn z choroby nowotworowej, bez negatywnych konsekwencji zabiegu. To również duże możliwości dla chirurga jeśli chodzi o doskonalenie techniki operacyjnej – podkreśla dr n.med. Wojciech Narożański, który przeprowadził pierwszy i setny zabieg.

Nowoczesny robot da Vinci jest drugim tego typu urządzeniem w województwie pomorskim, które szpitale marszałkowskie mają na własność. Pierwsze urządzenie kupiły Szpitale Pomorskie w Gdyni  a następnie COPERNICUS Podmiot Leczniczy w Gdańsku. Zabiegi są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Pacjent szybciej zdrowieje

Najważniejsze, że po radykalnej prostatektomii poprawia się komfort życia pacjenta, a czas rekonwalescencji jest krótszy. Pacjent jest wypisywany do domu bez cewnika. Ale to nie wszystko.

– Kształcimy kolejny personel, który będzie mógł pracować przy zabiegach urologicznych, ginekologicznych (rak trzon macicy), chirurgicznych dotyczących raka jelita grubego, z wykorzystaniem medycznego robota– informuje rzecznik Copernicusa Katarzyna Brożek.

Oddział Urologiczny Szpitala św. Wojciecha specjalizuje się w leczeniu nowotworów: prostaty, pęcherza moczowego, nerki oraz wad wrodzonych nerek i moczowodów. Na oddziale leczeni są też m.in. pacjenci z kamicą moczową, łagodnym przerostem prostaty, zwężeniem cewki moczowej.

Na zakup Robota da Vinci COPERNICUS PL uzyskał 7,9 mln zł dofinansowania na podstawie umowy z Ministerstwem Zdrowia na realizację projektu dofinansowanego przez Unię Europejską pn. „Uzyskanie dostępności do najwyższej jakości terapii i diagnostyki onkologicznej poprzez zakup wyposażenia dla COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o. o. w Gdańsku”.