Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/05/350454905_972378880468337_860081050028700599_n.jpg Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku ma nowy rezonans. Kosztował ponad 6,3 mln zł

Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku ma nowy rezonans. Kosztował ponad 6,3 mln zł

Fot. materiał prasowy Copernicusa
30.05.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
30.05.2023

Nowy sprzęt będzie wykorzystywany do badania m.in. przepływu krwi przez mózg czy gruczoł krokowy, a także oceny rozsiewu nowotworu w kościach. Dzięki temu pacjenci chorzy na raka szybciej uzyskają diagnozę i wcześniej zostaną poddani odpowiedniej terapii.

Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku wchodzi w skład spółki Copernicus.

Do czego służy urządzenie?

Rezonans (MRI) służy do obrazowania wykorzystującego pole magnetyczne i generowane komputerowo fale radiowe. To badanie o wysokiej jakości, dzięki któremu możliwa jest szczegółowa ocena narządów i tkanek. Sprzęt, który od kilku dni jest na wyposażeniu WCO, ma pole magnetyczne o wartości 1,5 Tesli. Wyposażony jest w unikatową technologię, dzięki której ograniczone jest użycie helu (tylko 7 litrów w stosunku do ok. tysiąca litrów w konkurencyjnych rozwiązaniach), co zmniejsza koszty eksploatacji. Stół do aparatu umożliwia badanie pacjentów o wadze do 250 kg z otworem o średnicy 70 cm.

– Ponadto, sprzęt jest wyposażony w wiele aplikacji, które zapewniają lepsze niż od tej pory analizowanie i opisywanie badań. MRI ma też dedykowane cewki, dzięki którym możliwe jest wykonanie większego spektrum badań. Na przykład długa cewka służy do jednoczasowego badania jamy brzusznej i miednicy – mówi dyrektor WCO Monika Nowaczyk.

Dzięki temu skróci się czas samego badania, które do tej pory trwało od 15 minut do godziny.

Te nowoczesne rozwiązania poszerzyły zakres wykonywanych w WCO w Gdańsku badań. Chodzi m.in. o perfuzję (przepływ krwi) gruczołu krokowego i mózgu (pozwoli na szybsze wdrożenie leczenia onkologicznego), spektroskopię mózgu (w wielu przypadkach pozwala na odstąpienie od biopsji lub decydowałoby o rozległości zabiegu w obrębie tkanki mózgowej), ocenę rozsiewu w kościach (obecnie badanie wykonywane jest przy użyciu tomografu wiąże się z narażeniem pacjenta na promieniowanie), biopsję prostaty i piersi pod kontrolą MRI.
Rezonans kosztował ponad 6,3 mln zł, które przekazał samorząd województwa pomorskiego z funduszy europejskich. Sprzęt został sfinansowany ze specjalnej linii budżetowej REACT-EU, w ramach reakcji Unii Europejskiej na pandemię COVID-19.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.