Akcja ta organizowana jest z okazji przypadającego właśnie wtedy Światowego Dnia Słuchu.

Kto i gdzie się przebada?

Z badań w poradni otorynolaryngologicznej znajdującej się przy oddziale, na parterze w budynku A, w godz.13.00-16.00 może skorzystać młodzież oraz studenci.

– Aby sprawdzić słuch osoby niepełnoletnie muszą przyjść z rodzicem lub opiekunem prawnym. Mogą też przynieść pisemne upoważnienie do badania z podpisem rodzica lub opiekuna prawnego – informuje rzecznik szpitala Marcin Prusak.

Badania słuchu są nieinwazyjne i bezpieczne dla pacjentów, a wczesna diagnoza ułatwia dobranie odpowiedniej terapii.

Historia święta

Światowy Dzień Słuchu został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia. Co roku obchodzony jest 3 marca. Jego celem jest podniesienie świadomości na temat zapobiegania głuchocie i utracie słuchu oraz promocja profilaktyki słuchu. Szacuje się, że różne zaburzenia słuchu ma ponad miliard ludzi. Większość z nich mieszka w krajach o niskim lub średnim dochodzie, w których brakuje dostępu do niezbędnych usług medycznych. Z danych WHO wynika także, że średnio na świecie 83 proc. osób, które powinny używać aparatów słuchowych, nie korzysta z nich. Jeśli nie zostaną podjęte skuteczne działania w obszarze profilaktyki i leczenia, to do 2050 r. liczba osób tylko z dużymi uszkodzeniami słuchu wzrośnie do ponad 900 milionów. Tego dnia w różnych placówkach zdrowotnych organizowane są bezpłatne badania słuchu.