Nagroda Literacka „Wiatr od morza” została ustanowiona przez samorząd województwa pomorskiego w uznaniu dla twórczej pracy i dokonań pomorskich pisarzy, a także wydawców książek. Temu wyróżnieniu przyświeca troska o dalszy rozwój regionalnego piśmiennictwa i czytelnictwa, a także podtrzymanie i rozszerzanie miłości do literatury.

– Nagrodę przyznaje się autorom zamieszkałym i tworzącym na Pomorzu, bądź autorom dzieł w istotny sposób związanych z tematyką pomorską oraz za całokształt dokonań twórczych lub pracy na rzecz literatury i czytelnictwa, w roku poprzedzającym jej wręczenie. Miejsce publikacji książek nie ma znaczenia – informuje Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Za co można otrzymać nagrodę?

Nagroda honoruje dokonania w trzech kategoriach: Literacka Książka Roku, Pomorska Książka Roku oraz Całokształt pracy literackiej (bądź pracy na rzecz literatury, książki i czytelnictwa).

  • W kategorii Literacka Książka Roku oceniane będą utwory wydane w 2022 r., należące do szeroko rozumianej literatury pięknej: poezja, proza, reportaż literacki, esej, monografia, rozprawa krytyczno-literacka o wysokich wartościach estetycznych, a także scenariusz, utwór dramatyczny.
  • W kategorii Pomorska Książka Roku oceniane będą publikacje wydane w 2022 r., związane tematycznie z Pomorzem, zarówno literackie, jak i pochodzące z innych dziedzin piśmiennictwa: opracowania historyczne, monografie, biografie, studia regionalne, przewodniki, albumy, rozprawy naukowe.
  • W kategorii Całokształt pracy literackiej oceniany będzie dorobek pracy twórczej: jego wartość intelektualna, artystyczna, oddziaływanie krajowe, znaczenie dla regionu, dokonania w dziedzinach pozaliterackich: edukacji, życiu kulturalnym i społecznym oraz popularyzacji literatury, książki i czytelnictwa.

Prawo do zgłaszania kandydatów do Pomorskiej Nagrody Literackiej przysługuje: stowarzyszeniom i związkom literackim, redakcjom czasopism literackich, wydawnictwom, wyższym uczelniom humanistycznym, stowarzyszeniom regionalnym, bibliotekom, instytucjom kultury, mediom, a także członkom jury Nagrody.

Każdy podmiot ma prawo zgłosić jedną kandydaturę w każdej z trzech kategorii. Zgłoszenia w formie pisemnej z uzasadnieniem oraz załączonym egzemplarzem książki, należy przesłać w terminie do 31 marca 2023 r. na adres:

Biuro Pomorskiej Nagrody Literackiej
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku
Targ Rakowy 5/6
80-806 Gdańsk

Do pobrania:
Regulamin Pomorskiej Nagrody Literackiej (pdf., 558 KB)
Formularz zgłoszeniowy (doc., 116 KB)

Fundatorem Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od Morza” jest marszałek województwa pomorskiego. Za procedurę konkursową odpowiada Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku, natomiast współorganizatorem gali finałowej jest Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku.

*  *  *

W październiku 2022 r., podczas gali, która odbyła się w Centrum św. Jana w Gdańsku, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk ogłosił zwycięzców V odsłony Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”.

Do grona laureatów dołączyła Monika Milewska, której monografia „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL”, wydana przez Państwowy Instytut Wydawniczy wybrana została Literacką Książką Roku. Laur w kategorii „Pomorska Książka Roku” trafił do zespołu redakcyjnego w składzie Janusz Dargacz, Katarzyna Kurkowska i Leszek Molendowski za publikację „Historie gdańskich dzielnic. Tom III: Nowy Port”, wydaną przez wydawnictwo Muzeum Gdańska. Pomorską Nagrodę Literacką „Wiatr od morza” za całokształt pracy literackiej otrzymała Anna Czekanowicz.