W uroczystym otwarciu hospicjum, które odbyło się 15 listopada 2022 r., wziął udział m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Dom dla chorych, starszych i niesamodzielnych

Budynek hospicjum ma cztery kondygnacje. Jak wygląda wewnątrz? Dla 36 pacjentów przygotowano jedno, dwu- i trzyosobowe pokoje na parterze i piętrze. Jest kuchnia, są pomieszczenia dla pielęgniarek i lekarzy oraz sala do rehabilitacji, a także kaplica i taras dla podopiecznych. Obiekt, wykonany w nowoczesnych technologiach, jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Hospicjum jest przeznaczone głównie dla osób po 60. r. ż., chorych na raka, niezdolnych do samodzielnej egzystencji i wymagających wsparcia. Osoby te będą miały zapewnione całodobową i profesjonalną opiekę. Pacjenci stacjonarni mają być przyjmowani do hospicjum od lipca 2023 r.

– To bardzo ważny dzień dla mieszkańców powiatu kartuskiego, którzy będą mieli hospicjum stacjonarne – mówił marszałek Mieczysław Struk. – Opieka hospicyjna jest bardzo potrzebna, tym bardziej, że dotyczy osób starszych, bardzo chorych, dla których komfort fizyczny i psychiczny jest niezwykle istotny. Dlatego na budowę, wyposażenie hospicjum oraz opiekę wytchnieniową przekazaliśmy środki unijne. Dzięki temu będzie m.in. możliwe wsparcie w codziennym funkcjonowaniu osób z chorobami przewlekłymi oraz ich opiekunów i rodzin – podkreślał marszałek województwa.

Chodzi o czasowe zastąpienie rodziny w sprawowaniu opieki nad bliskim niesamodzielnymi z powodu choroby lub niepełnosprawności. Dzięki niej bliscy chorych będą możliwość odpoczynku, zadbania o zdrowie, zajęcia się sprawami zawodowymi, aby uniknąć wykluczenia zawodowego, wykorzystania czasu na rozwój osobisty lub załatwienia spraw, na które zwykle brakuje im czasu. Opieka wytchnieniowa będzie udzielana od stycznia przyszłego roku.

Po 11 lat oczekiwania

Hospicjum domowe, prowadzone przez Kartuskie Centrum Caritas, działa od 2011 r. W tym czasie zabiegano o powstanie stacjonarnego obiektu dla nieuleczalnie i terminalnie chorych. To marzenie ziściło się w październiku 2018 r., kiedy rozpoczęła się budowa. Koszt stacjonarnego hospicjum szacowany jest na ok. 24 mln zł, w tym samorząd województwa pomorskiego z funduszy europejskich przekazał prawie 7 mln zł. Hospicjum powstało też m.in. dzięki wsparciu powiatu kartuskiego, gmin: Kartuzy, Chmielno, Przodkowo Sierakowice, Somonino Stężyca, Sulęczyno i Żukowo oraz zbiórkom publicznym m.in. podczas Pól Nadziei i wpłatom z jednego procenta podatku.