100 rzeczy do zobaczenia przed śmiercią: twórczość Wojciecha Fangora

Jeden z najbardziej uznanych na świecie polskich abstrakcjonistów, a nieco zapomniany w rodzimym kraju, doczekał się po śmierci ponownego odkrycia. Sztuka tworzona przez Wojciecha Fangora, to między innymi niezwykłe obrazy w tym „soczewkowe”, których najwyższa cena na aukcji osiągnęła kwotę blisko 8 milionów złotych. Teraz, jego dzieła można oglądać w Pałacu Opatów.

W Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku można zobaczyć ponad 100 obrazów i 90 rysunków, plakaty oraz rzeźby ze wszystkich okresów twórczości Wojciecha Fangora. Na wystawie znajdują się też dzieła mało znane lub nigdy nie wystawiane na publiczny widok. Częścią wystawy są również archiwalne materiały, w tym kroniki filmowe, prywatne zdjęcia i wywiady z artystą, które pokazują bogate życie Fangora.

Wojciech Fangor (1922-2015) – malarz, grafik, plakacista i rzeźbiarz. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na początku lat 50. tworzył obrazy zgodne z wymaganiami realizmu socjalistycznego. W okresie odwilży po śmierci Stalina odszedł od konwencji socrealizmu. Był współtwórcą polskiej szkoły plakatu. W 1961 r. wyjechał z kraju i ostatecznie zamieszkał w Stanach Zjednoczonych. W okresie pobytu za granicą prowadził wykłady na wielu uczelniach artystycznych. W 1970 r., jako jedyny dotychczas polski artysta, miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. W latach 60. i 70. stworzył serię obrazów z charakterystycznymi kołami i falami. Do Polski wrócił w 1999 r. Opracował projekt końcowego wystroju siedmiu stacji warszawskiego metra, które stały się największą światową podziemną galerią pop-artu.

Fangor. Poza obraz
wystawa czynna do 5 lutego 2023 r.
Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku
ul. Cystersów 18, Gdańsk (Pałac Opatów w Oliwie)