Kurs potrwa do końca października. Planowane są już kolejne edycje.

Nauczyciele z Ukrainy

Kiedy 24 lutego 2022 r. rozpoczęła się wojna na Ukrainie do Polaki i na Pomorze przybyło wielu uchodźców. Wśród nich byli również i nauczyciele z ukraińskich szkół. Nie mogli oni jednak pracować w polskich szkołach.

– Chodziło między innymi o różnice w systemie edukacyjnym, różne programy i brak znajomości języka polskiego – wyjaśnia Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu UMWP.

Dlatego samorząd województwa pomorskiego zadecydował o przekazaniu prawie miliona złotych na kursy dla ukraińskich nauczycieli. Projekt jest realizowany przez Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku oraz Uniwersytet Gdański.

– Kształcimy nauczycieli, którzy chcą wspomóc funkcjonowanie naszego systemu oświaty, po to, aby uczniom z Ukrainy było łatwiej – dodaje dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego.

A jaki jest program zajęć?

Uczą się nie tylko polskiego

Podczas kursu ukraińscy nauczyciele uczą się nie tylko języka polskiego.

– Oczywiście głównym celem jest podniesienie znajomości naszego języka do poziomu B1,B2, co pozwala sprawnie posługiwać się językiem polskim i podjęcia pracy – podkreśla dyrektor Krawiec. – Ale oprócz tego zapoznajemy naszych gości z zasadami funkcjonowania systemu edukacji w Polsce. Mówimy o prawie oświatowym czy podstawach programowych z różnych przedmiotów – dodaje.

Część godzin dydaktycznych poświęcona jest także metodologii nauczania oraz psychologii międzykulturowej. A co o kursach mówią uczestnicy?

–  Bardzo mi się podoba kurs. A prowadzący są tak dobrzy, że nawet najtrudniejsze zadania były proste i łatwe – mówi jedna z nauczycielek.

Z kolei prowadzący wykłady zwracają uwagę na bardzo dużą motywację i zaangażowanie kursantów.

Stacjonarnie i on-line

Cały kurs to łącznie kilkaset godzin. Nauka zorganizowana jest hybrydowo, w trybie stacjonarnym oraz poprzez wykłady on-line. Co istotne, podczas zajęć stacjonarnych uczestnikom zapewnione zostały noclegi oraz wyżywienie, a także opieka nad dziećmi.

– W czasie, kiedy dorośli uczyli się to ich dzieci mogły korzystać z naszej opieki. Zorganizowaliśmy tez liczne zajęcia na dworze. Były eksperymenty, zabawy i wspólne oglądnie filmów czy tworzenie obrazów z koralików – opisuje Ewa Furche, dyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku.

Fot. mat. UMWP

Zajęcia stacjonarne odbywają się m.in. na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Zajęcia on-line organizowane były w weekendy. Zainteresowanie wśród przebywających na Pomorzu nauczycieli z Ukrainy jest tak duże, że planowane już są kolejne edycje kursu.

Projekt „Pomorskie dla ukraińskich nauczycieli” został dofinansowany ze środków unijnych i realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Ma służyć ograniczeniu negatywnych skutków kryzysu spowodowanego konfliktem zbrojnym w Ukrainie. Wartość projektu wynosi 980 000,00 zł. Unijne dofinansowanie ze środków EFS wynosi 85%, dofinansowanie z budżetu państwa 10%. Wkład własny w projekcie – 5% wartości projektu.