Niezależnie od tego, gdzie się wybieramy warto pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo nad wodą

Jak pływać to tylko w miejscach strzeżonych. Nie należy kąpać się w czasie burzy, mgły lub gdy wieje porywisty wiatr ani daleko wypływać po zapadnięciu zmroku. Wiele osób nie wyobraża sobie letniego wypoczynku bez grilla i alkoholu. Gdy zamierzasz np. kąpać się w morzu czy jeziorze lub pływać kajakiem czy łódką, nie pij alkoholu. Po wypiciu nawet jednego piwa człowiekowi wydaje się, że organizm nadal jest w pełni sprawny i można pływać. A gdy wypijemy za dużo niestety puszczają wszelkie hamulce i czujemy się wszechmocni. Wskakujemy do wody, łapie nas skurcz i możemy utonąć. Nie warto też skakać na główkę, bo to grozi uderzeniem o dno zbiornika wodnego i urazem kręgosłupa, co z kolei może skończyć się paraliżem.

Bezpieczeństwo podczas opalania

Gdy chcesz się opalać, pamiętaj o smarowaniu odkrytych części ciała kremami z filtrem. Co ważne, po każdej kąpieli należy powtarzać aplikację kremu. Ponadto, noś czapkę lub kapelusz, aby uniknąć porażenie słonecznego. Jeśli zdarzy ci się oparzenie słoneczne, posmaruj skórę odpowiednim preparatem z apteki, a gdy go nie masz, to pomoże ci np. kefir, który należy delikatnie wklepać w poparzoną skórę. Podczas upałów ważne jest nawodnienie organizmu. Pij dużo wody, ale nie na raz, a małymi łykami.

Bezpieczeństwo w lesie

Wędrówki po lesie mogą być bardzo przyjemne. Zieleń koi wzrok, a zapachy drzew, kwiatów są nieziemskie. Nie ma też zasięgu, więc oderwiesz się od telefonów i Internetu. Jednak i tu czyha wiele niebezpieczeństw. Po pierwsze uważaj na dzikie zwierzęta, nie karm ich. Jeśli podchodzą blisko człowieka, to znaczy, że mogą być wściekłe. Możesz je fotografować, ale zawsze z pewnej odległości. Jeśli cię zobaczą i gonią, nie uciekaj, raczej ukucnij, osłoń twarz rękami i poczekaj aż odejdą. Po drugie, nigdy nie jedz zerwanych prosto z krzaka owoców np. poziomki, jagody, maliny zanim ich nie wymyjesz, bo grozi ci przenoszona m.in. przez lisy bąblowica (rodzaj tasiemca). Po trzecie, ubierz się odpowiednio. Najlepsze są długie spodnie, kurtka z kapturem lub bluza z długim rękawem i czapeczka. Chodzi o to, aby zminimalizować ryzyko ataku kleszczy, meszek i innych owadów. Użyj też, nawet w pochmurny dzień, kremu z filtrem oraz środków odstraszających insekty. Po czwarte, nie zaśmiecaj, wszystkie niepotrzebne rzeczy weź ze sobą do siatki i wyrzuć je do śmietnika. Po piąte, nie rozpalaj ogniska, nie pal papierosów, nie zostawiaj butelek, bo możesz spowodować pożar.

Bezpieczeństwo w górach

Jeśli wspinasz się po skałach, to korzystaj z odpowiedniego zabezpieczenia np.: liny, kask, raki, odpowiednie buty. Gdy wyruszasz na wyprawę w góry, pamiętaj, że pogoda zmienia się bardzo szybko. W plecaku miej zawsze m.in.: kurtkę, czapkę, płaszcz przeciwdeszczowy, mapę, krem do opalania, wodę, batony energetyczne, latarkę i naładowany telefon. Nie wychodź nigdy, gdy zbliża się burza, a jeśli zastanie cię już  w czasie wędrówki, poszukaj bezpiecznego schronienia.

Bezpieczeństwa zdrowotne

Na każde wakacje warto zapakować apteczkę. Przede wszystkim powinny się w niej znaleźć codziennie stosowane leki, środki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciwalergiczne, przeciwbiegunkowe, elektroloty, na oparzenia słoneczne, a także maści przeciwko opuchliźnie, na skręcenia, stłuczenia, podrażnienia po ukąszeniu owadów, bandaże i plastry na rany i obtarcia.