Rozpoczęcie działalności filii szkoły było 20 czerwca 2022 r.

Kto ma opiekować się chorymi?

Według danych demograficznych polskie społeczeństwo się starzeje. Większość ludzi choruje i potrzebuje specjalistycznej opieki medycznej, a taką profesjonalną pomoc zapewniają m.in. pielęgniarki. Niestety, jak podaje Izba Pielęgniarek i Położnych, w naszym kraju dramatycznie brakuje pielęgniarek. Najnowsze informacje wskazują, że prawie 70 tys. pielęgniarek i położnych pracuje pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Aktualnie średni wiek pielęgniarki to 53, a położnej 51 lat. Według prognoz na 2030 r. średnia wieku pielęgniarki wyniesie już 60 lat. Ponadto, w Polsce wskaźnik liczby pielęgniarek przypadających na tysiąc mieszkańców jest jednym z najniższych w Europie i wynosi 5,2, podczas gdy średnia unijna to 9,4.
Co niepokojące, województwo pomorskie znajduje się na przedostatnim miejscu, jeśli chodzi o liczbę dostępnej kadry pielęgniarskiej. Mamy zaledwie 38,6 pielęgniarek na 10 tys. mieszkańców. Gorzej jest tylko w Wielkopolsce, gdzie szacunki podają 34 pielęgniarki.

Szpital ma rozwiązanie

Od wielu już lat szpitale poszukują skutecznych rozwiązań zachęcających młodych ludzi do wyboru studiów medycznych i pozostania w Polsce po ich ukończeniu. List intencyjny w sprawie utworzenia filii Powiślańskiej Szkoły Wyższej w Kościerzynie został podpisany 2 grudnia 2020 r. W proces kształcenia przyszłych pielęgniarek włączyło się kilka podmiotów. Filia kwidzyńskiej szkoły wyższej uzyskała już akredytację umożliwiającą rozpoczęcie działalności edukacyjnej na kierunku pielęgniarstwo w ramach studiów I i II stopnia.

– Wychodzimy naprzeciw dramatycznej sytuacji w opiece zdrowotnej z konkretnym rozwiązaniem. W celu zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców województwa pomorskiego, Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie nawiązał współpracę z Powiślańską Szkołą Wyższą w Kwidzynie, powiatem kościerskim oraz Powiatowym Zespołem Szkół nr 1 w Kościerzynie, gdzie powstaną akademickie klasy patronackie. Wspólne działania mają na celu powiększenie zasobów kadry medycznej, jak również będą atrakcyjną możliwością praktycznej edukacji zawodowej w regionie – podkreśla prezes kościerskiego szpitala Marzena Mrozek.

Członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska mówiła, że popiera inicjatywy nakierowane na poszerzenie kształcenia kadr medycznych i nasze marszałkowskie podmioty lecznicze współdziałają z kilkoma uczelniami wyższymi w celu zapewniania jak najwyżej jakości kształcenia.

Wykształcą personel

Zajęcia teoretyczne będą prowadzone w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Kościerzynie, a praktyczne będą odbywać się na terenie szpitala w Kościerzynie. Pracownicy szpitala będą pomagać młodszym koleżankom i kolegom zdobyć niezbędną wiedzę, którą będą mogli wykorzystać w przyszłości. W pomieszczeniach po szpitalnym hotelu przygotowano trzy pracownie umiejętności pielęgniarskich, w których ćwiczyć będą studentki i studenci. Są wyposażenie m.in. w: łóżka, wózki i fantomy, które zastępują pacjentów. Ważne jest to, że zajęcia będą prowadzane na medycznym sprzęcie. W salach są m.in.: inkubatory, kardiomonitory, pompy infuzyjne czy pulsoksymetry. Dzięki temu studenci będą mogli uczy się jak postępować z przyszłymi podopiecznymi. Prezes szpitala Marzena Mrozek wierzy, że taka forma edukacji nie tylko zachęci do kształcenia pielęgniarek, ale też przyczyni się do znalezienie przyszłych pracowników do jej placówki.

– Budując markę dobrego i przyjaznego pacjentom szpitala, staram się pokazać, że warto tu pracować. Warunki pracy są u nas bardzo dobre, atmosfera przyjazna i że po prostu szpital w Kościerzynie to pozytywne miejsce. Bardzo zależy mi na pozyskaniu do pracy młodych ludzi, którzy wchodzą do zawodu, bo to oni są przyszłością – powiedziała prezes Marzena Mrozek.

Najpierw pielęgniarki, potem ratownicy

W przyszłym roku planowane jest ubieganie się o pozwolenie na kształcenie ratowników medycznych. Studenci będą odbywać praktyki na oddziałach szpitala w Kościerzynie. Warto dodać, że z Powiślańską Szkołą Wyższą współpracuje, obok szpitala w Kościerzynie, także m.in. Copernicus.

– Mamy zbieżny cel główny, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa naszym pacjentom, zapewnienie stabilności udzielania pomocy medycznej przez pomorskie podmioty lecznicze. Widzimy, że w naszym województwie zainteresowanie studiowaniem pielęgniarstwa jest znaczne. To bardzo dobry prognostyk. Uważam, że jest duża szansa, że tak samo będzie w kościerskiej filii Powiślańskiej Szkoły Wyższej. Na pewno będziemy szeroko promować fakt powstania możliwości kształcenia się w tym zakresie w kolejnym miejscu na Pomorzu dodała – Kapała-Sokalska.

Powiślańska Szkoła Wyższa

To jedna z najstarszych niepublicznych uczelni w województwie pomorskim. PSW w Kwidzynie powstała w 1999 r. Obecnie kształci na dwóch wydziałach – nauk o zdrowiu oraz nauk ekonomiczno-społecznych. Szkoła oferuje studia I i II stopnia na takich kierunkach jak: pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, ekonomia, położnictwo, dietetyka i kosmetologia.