Pomorze wnioskuje o 100 mln zł w ramach Polskiego Ładu

Samorząd Województwa Pomorskiego złożył wnioski o dofinansowanie inwestycji z Rządowego Funduszu Polski Ład. Chodzi o dofinansowanie dla trzech inwestycji: zakupu czterech wieloczłonowych pociągów z napędem hybrydowym, rozbudowy Drogi Wojewódzkiej 230 i rozbudowy skrzyżowania Drogi Wojewódzkiej 218 z drogą gminną. Łącznie zarząd województwa liczą na 100 mln zł dofinansowania.

W drugiej edycji programu Polski Ład samorządy mogły złożyć maksymalnie trzy wnioski.

Najwyższe wnioskowane przez zarząd województwa dofinansowanie dotyczy zakupu czterech wieloczłonowych pojazdów kolejowych z napędem hybrydowym (elektryczno-spalinowym) do obsługi przewozów pasażerskich w województwie pomorskim.

– Konieczność zakupu taboru hybrydowego wynika przede wszystkim z wieloletniego opóźnienia rządu w elektryfikacji linii kolejowej 201 względem elektryfikacji na PKM, za którą odpowiada  samorząd województwa – tłumaczy Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

We wniosku czytamy m.in.: „w związku z planowanymi i prowadzonymi robotami inwestycyjnymi na liniach kolejowych i pojawiającymi się w związku z tym trudnościami inwestorów dot. terminowej realizacji harmonogramów dla zamknięć poszczególnych odcinków linii kolejowych, istnieje zagrożenie w ciągłości funkcjonowania transportu. Dla zachowania niezakłóconego działania systemu, szczególne znaczenie ma terminowa realizacja rozpoczętych już projektów modernizacji linii kolejowych nr 201, 214 i 229 oraz elektryfikacji linii nr 201, 214, 229, 248 i 253, które są ściśle związane z obsługą pasażerów na trasach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Planowane do zakupu pojazdy hybrydowe będą mogły, bez przeszkód, kursować po ww. liniach do czasu zakończenia prac inwestycyjnych”.

Pozostałe dwa wnioski dotyczą przebudowy dróg wojewódzkich. Warto przypomnieć, że kilka dni temu marszałkowie siedmiu województw zwrócili się do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o wyjaśnienie, dlaczego ich regiony otrzymały skromniejsze środki na budowę dróg. Małopolska, Śląsk, Podkarpacie, Lubelskie czy bardzo zamożny Dolny Śląsk dostały aż 70% dofinansowania, zaś Zachodniopomorskie, Lubuskie, Kujawsko-Pomorskie, Pomorskie, Wielkopolskie, Mazowieckie i Opolskie – jedynie 50%.

W poprzedniej edycji złożyliśmy trzy wnioski i choć ostatecznie przyznano nam dofinansowanie do dwóch projektów, to było ono na poziomie niższym niż spodziewany. Liczymy że tym razem rząd podzieli fundusze nie na podstawie klucza partyjnego, ale sprawiedliwie i uda się nam uzyskać dofinansowanie na oczekiwanym poziomie – mówi marszałek Struk.

Wnioski zostały złożone w piątek 4 lutego br.

 

 

Wniosek – pociągi

Wniosek – DW 230

Wniosek – przebudowa skrzyżowania