Otwarcie ratusza przy ul. Gościnnej 1 odbyło się w sobotę, 5 lutego 2022 r. Przed budynkiem można zobaczyć wystawę poświęconą historii tego obiektu.
W dawnym ratuszu swoje siedziby znalazły lokalna rada dzielnicy i znana z prowadzenia oruńskiego Domu Sąsiedzkiego – Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej oraz nowoczesna mediateka.
Oruński ratusz dawniej…
Budynek dawnego ratusza znajduje się w sąsiedztwie zabytkowej dawnej kuźni i nieopodal parku Oruńskiego. Prace remontowo-modernizacyjne rozpoczęły się w połowie 2020 r., a zakończyły w grudniu 2021 r. Ratusz został zbudowany w 1867 r. w stylu neogotyckim. Ceglaną elewację frontową zdobią płaskorzeźby greckich bogiń Temidy i Demeter – patronek sprawiedliwości i urodzaju. W latach 30. XX w. funkcjonował tu Ośrodek Pomocy Bezrobotnym, Urząd ds. Młodzieży, Urząd Stanu Cywilnego i policja kryminalna. W 1940 r. był tu oddział organizacji odpowiedzialnej za obronę przeciwlotniczą Luftschutz Reviergruppe 6. Po II wojnie światowej działał tu komisariat Milicji Obywatelskiej, a następnie Policji. Po powodzi w 2010 r. budynek stał pusty. Zewnętrzna bryła obiektu nie zmieniła się. Przeprowadzone prace konserwatorskie w obrębie elewacji przywróciły budynkowi dawny blask. Natomiast wewnątrz nastąpiły gruntowne zmiany oraz dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Ratusz Oruński wpisany jest do Gminnej Ewidencji Zabytków i objęty ochroną konserwatorską. Jego przebudowa to element Programu Rewitalizacji Dzielnic Gdańska, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Koszt inwestycji, współfinansowanej przez Unię Europejską, to ponad 6,5 mln zł, z czego 2,7 mln zł pochodziło z gminy miasta Gdańska.
… i dziś
Na parterze i w piwnicy swoją siedzibę ma Rada Dzielnicy Orunia – Święty Wojciech – Lipce. Na parterze znajduje się wejście z otwartym foyer. Wydzielono też dużą salę konferencyjną, 3 pomieszczenia biurowe z odrębnymi wejściami i pomieszczenie pomocnicze. W budynku na poziomie piwnicy są dwie sale co-workingowe, warsztatowe, pomieszczenie do spotkań indywidualnych (terapeutycznych, z doradcą zawodowym, dyżurów RD), pomieszczenie socjalne, pomieszczenia pomocnicze i techniczne oraz porządkowe. Na pierwszym piętrze i poddaszu mieści się Biblioteka Ratuszowa, oddział Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Z mediateki można korzystać przez 6 dni w tygodniu, a znajdują się tutaj wypożyczalnia zbiorów biblioteki, czytelnia, kafejka internetowa, miejsce bezpośredniej obsługi czytelnika z ladą biblioteczną i pomieszczeniem do pracy merytorycznej (opracowywanie książek, przygotowanie warsztatów, zajęć itp.). Do dyspozycji czytelników jest 25 tysięcy woluminów – książek, czasopism, audiobooków, gier planszowych i e-booków. System obsługi czytelników i zbiorów jest całkowicie skomputeryzowany. Poza godzinami pracy filii, usługa udostępniania i zwrotu zbiorów realizowana będzie za pomocą stojącego przed Biblioteką Ratuszową książkomatu. Oprócz gromadzenia i wypożyczania zbiorów, Biblioteka Ratuszowa ma być miejscem wydarzeń kulturalnych: spotkań z ciekawymi ludźmi, warsztatów tematycznych dla wszystkich grup wiekowych, miejscem rozwijania zainteresowań i hobby, a także spotkań towarzyskich i edukacyjnych w środowisku lokalnym
W budynku znajdują się również pomieszczenia wykorzystywane przez NGO do realizacji zadań z zakresu usług społecznych. W ratuszu swoje miejsce znalazła także Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej, wspierająca gdańszczan, szczególnie tych najmłodszych.
Tydzień w Ratuszu Oruńskim
Od 7 do 11 lutego 2022 r. w ratuszu odbędą się spotkania, wykłady i warsztaty. Będzie też można zwiedzać ratusz, zgodnie z obowiązującymi zasadami sanitarnymi.
Rada Dzielnicy Orunia – Święty Wojciech – Lipce
9 lutego 2022 r., godz. 17-19 – dyżur radnych dzielnicy
Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej (GFIS)
9 i 11 lutego 2022 r., godz. 9-15 – spotkania dotyczące wsparcia zawodowego. Poszukujesz pracy? Wracasz na rynek pracy po przerwie? Szukasz pierwszego zatrudnienia? A może chcesz zmienić swoją ścieżkę zawodową? Podnieść kwalifikacje? Masz problemy życiowe, które powstrzymują Cię przed podjęciem pracy? Spotkania ze specjalistkami wsparcia, z możliwością włączenia się w projekty.
10 lutego 2022 r., godz. 9-15 – spotkanie dotyczące wsparcia w trudnych sytuacjach życiowych. Masz kłopoty rodzinne? Potrzebujesz wsparcia kwestiach związanych z zadłużeniem? Chcesz złożyć wniosek o mieszkanie? Nie radzisz sobie z trudnymi sprawami urzędowymi? Przyjdź na spotkania ze specjalistką wsparcia z Centrum Równych Szans.
9 lutego 2022 r., godz. 10.30 – bezpłatne spotkanie rozwojowe dla rodziców i osób opiekujących się dziećmi w wieku 0-4 lat. W programie: zabawy na dywanie, spotkanie ze sztuką, miniwarsztat dla rodziców o NVC. Zapisy: e.patyk@gfis.pl.
Wykłady historyczne
5 lutego 2022 r., godz. 18 – Oruński rynek i ratusz – Aleksander Masłowski
8 lutego 2022 r., godz. 18-19.30 – Kryminalne historie z Oruni inspirowane artykułami z przedwojennych czasopism – Ryszard Kopittke
Wykłady odbędą się w reżimie sanitarnym. Liczba miejsc jest ograniczona, wstęp – według kolejności przybycia, transmisja na żywo na fanpage’u mojaOrunia.pl.
Wystawy
8 lutego 2022 r., godz. 14 – wystawa „Pocztówki, widokówki czyli podróże małe i duże – pocztówki z kolekcji Magdaleny Piaseckiej”
Przed przed ratuszem można obejrzeć wystawę prezentującą jego historię.
Biblioteka Ratuszowa
7 lutego 2022 r., godz. 17.30 – spotkanie autorskie z Anną Kańtoch, autorką popularnych powieści kryminalnych – w nawiązaniu do historii budynku, w którym niegdyś mieścił się komisariat policji
8 lutego 2022 r., godz. 17 – warsztaty folkowe dla dzieci w wieku 5-12 lat; prowadzenie – Anna Kaźmierak na podstawie książki własnego autorstwa „Turonie, żandary, herody”
9 lutego 2022 r., godz. 15.30 – warsztaty psychologiczne dla młodzieży z Przemysławem Staroniem, zatytułowane „Nie rozumiem tego świata czyli co zrobić, aby odnaleźć się w trudnej rzeczywistości”
10 lutego 2022 r., godz. 12-14 – warsztaty dla seniorów z Akademią Zabawy i Edukacji „Wykrzyknik”; wykonywanie mandali zero-waste z ziaren, makaronów i kasz
11 lutego 2022 r., godz. 17.30 – spotkanie autorskie z Pawłem Huelle, laureatem Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza 2021 za Całokształt Pracy Artystycznej, autorem książki „Talita” – bohaterki całorocznej akcji „Gdańsk czyta” w 2022 roku; prowadzenie: Anna Burzyńska
Na warsztaty i spotkania obowiązują zapisy – limit wynosi 10 osób. Można zgłaszać się pod adresem e-mail: anna_walkowiak@wbpg.org.pl. Zapisy na spotkania autorskie – zgodnie z obowiązującym w sali limitem osób – przyjmuje Dział Promocji, Marketingu i PR pod adresem: promocja@wbpg.org.pl
Biblioteka przygotowała atrakcję, która zaangażuje całe rodziny – dostępną na smartfony grę multimedialną „Spotkanie w Bibliotece”, która pozwala poznać historię, topografię i ciekawostki dotyczące budynku oraz dzielnicy Orunia. Gra, wymagająca zainstalowania aplikacji w telefonie, będzie aktywna od poniedziałku, 7 lutego 2022 przez cały rok. W pierwszym tygodniu przewidziano konkurs z nagrodami dla wytrwałych graczy. W kolejnych tygodniach każdy będzie mógł zagrać, a po 12 lutego wyniki nie będą już monitorowane i nagradzane.