W środę, 29 grudnia 2021 r. Centrum św. Jana w Gdańsku opanowali jazzmani. Koncert Pomorski Jazz, realizowany we współpracy Nadbałtyckiego Centrum Kultury i Stowarzyszenia Muzyków Jazzowych z Trójmiasta to już stały punkt w kalendarzu miłośników tego gatunku. W tym roku wydarzenie oficjalnie dołączyło do programu odbywającego się co roku Festiwalu Metropolia jest OKEY.
Wyjątkowy nastrój i muzyczne doznania z najwyższej półki zapewnili świetni pomorscy muzycy: Maciej Grzywacz – Movin` Along, Marcin Wądołowski – Chamber Avenue, Michał Bąk – Quartetto, Joanna Knitter Blues & Folk Connection, a nad wszystkim czuwał niezawodny maestro Przemek Dyakowski.
Kto dostał nagrody?
Koncertowi towarzyszyła uroczystość wręczenia Nagród Specjalnych Marszałka Pomorskiego w dziedzinie kultury. W tym roku do grona laureatów Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego w dziedzinie kultury dołączyły kolejne niezwykłe osoby. Olga Walentynowicz nagrodzona została za całokształt dokonań w dziedzinie promowania muzyki polskiej. Nagroda Marszałka była też podziękowaniem za wieloletnie, niesłabnące zaangażowanie i wkład w tworzenie kulturalnego krajobrazu regionu. Drugim laureatem został Tomasz Łosowski. Wyróżniony został za całokształt dokonań artystycznych oraz za zaangażowanie w promowanie i rozwijanie wrażliwości muzycznej mieszkańców województwa pomorskiego. Z kolei dr Honorata Martin, Aurora Lubos i Emilia Orzechowska otrzymały wyróżnienie za „aktywną i zaangażowaną twórczą obecność w naszym regionie, ze szczególnym podziękowaniem i słowami uznania za wrażliwość i otwarcie – ponad wszelkimi granicami – na drugiego człowieka oraz artystyczne akcje i projekty wspierające ludzi szukających nowego, bezpiecznego domu”.
Wszyscy laureaci zostali nagrodzeni przez publiczność gromkimi brawami, szczególne emocje wywarły słowa Aurory Lubos, która w imieniu swoim, Emilii Orzechowskiej i nieobecnej Honoraty Martin, mówiła o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i staraniach wielu osób, które próbują dotrzeć z pomocą do uwięzionych na granicy uchodźców.
Sztuka bez Granic
Warto przypomnieć, że Aurora Lubos, Honorata Martin i Emilia Orzechowska są organizatorkami Akcji „Sztuka bez granic na rzecz Stowarzyszenia Homo Faber” – internetowej aukcji dzieł sztuki na rzecz uchodźców. W akcję włączyły się osoby, które nie tylko cenią sztukę, ale nie jest im również obojętny los drugiego człowieka. Inicjatywa powstała z potrzeby serca i jest wyrazem niezgody wobec niegodnego traktowania osób zza granicy zgromadzonych na granicy polsko-białoruskiej.
W ramach akcji artyści reprezentujący różne nurty i formy sztuki zgłosili do licytacji swoje dzieła, m.in.: obrazy, rzeźby, grafiki, plakaty, a środki z ich sprzedaży zostały przekazane bezpośrednio do Stowarzyszenia Homo Faber. Pomorski Jazz rozbrzmiewał w murach Centrum św. Jana do późnych godzin wieczornych i był dla wielu miłośników tej muzyki niezmiernie wyczekiwaną ucztą duchową.