Najpierw zielone światło dała Europejska Agencja Leków, potem Komisja Europejska zdecydowała o tym, że szczepionka Comirnaty przeciwko COVID-19 firmy Pfizer może być podawana dzieciom od 5 do 11 r.ż. Lekarze apelują o szczepienia, aby uniknąć ciężkiego przebiegu choroby i groźnych powikłań, których długofalowych skutków wciąż nie znamy.
Według Ministerstwa Zdrowia do 13 grudnia powinny dotrzeć do Polski szczepionki dla dzieci. Od 16 grudnia będzie możliwe wykonywanie zastrzyków chroniących przed COVID-19 już u 5-latków. Zapisy na szczepienia najmłodszych dzieci rozpoczną się od 14 grudnia w Szpitalach Pomorskich, Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku, Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie i Copernicusie.
Na COVID-19 choruje coraz więcej dzieci
W porównaniu z poprzednimi falami widać duży wzrost zachorowań już u bardzo małych dzieci. Niestety część z nich wymaga hospitalizacji. Najmłodszy leczony w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku pacjent ma niespełna miesiąc. Dzieci hospitalizowane są też w szpitalu w Tczewie. Natomiast w Szpitalu Dziecięcym Polanki w Gdańsku przebywa 10-latek z niewydolnością krążeniowo-oddechową, który został podłączony do respiratora.
Dlatego warto zaszczepić już 5-latka
– Zachęcam rodziców do szczepienia dzieci przeciwko COVID-19. To szczepionki nowej generacji, dużo lepiej przebadane niż np. przeciwko polio – mówi pediatra, alergolog dziecięcy, immunolog, kierownik Oddziału Alergologii, Immunologii i Chorób Płuc Szpitala Dziecięcego Polanki dr n. med. Bożena Kujawska-Kapiszka.
Lekarka dodaje, że dzieci bardzo często przenoszą wirusa na opiekunów. Szczepienie jest więc nie tylko troską o najmłodszych, ale też o zdrowie rodziców i dziadków. Warto zaznaczyć, że dzieci dobrze tolerują szczepionki. Te przeciwko COVID-19 przebadano na 2 tys. dzieci od 5 do 11 lat, u których wcześniej nie wystąpiły objawy zakażenia. Obecne w Bydgoszczy prowadzone są badania nad jeszcze młodszą grupą dzieci.
– Dzieci dość dobrze znoszą wszystkie szczepienia. Z danych MZ wynika, że na wiele tysięcy zaszczepionych maluchów, odnotowano tylko 320 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Zawsze mogą się zdarzyć, ale u dzieci nie powodują poważniejszych powikłań. Kolejnym argumentem przemawiającym za szczepieniem jest ograniczenie do minimum nauki zdalnej, która zdecydowanie negatywnie odbija się na psychice maluchów i na jakości nauki – uważa alergolog.
Szczepionka dla dzieci będzie podawana w mniejszej dawce, dwukrotnie w odstępie trzech tygodni.
Powikłania po COVID-19 u dzieci
Jak tłumaczy dr Kujawska-Kapiszka wiele dzieci coraz ciężej przechodzi zakażenie i ma poważne powikłania. Chodzi o PIMS, czyli wieloukładowy zespół zapalny.
– Występuje po ok. trzech tygodniach od przechorowanie COVID-19. Jest bardzo trudny do leczenia. Leki są trudno dostępne, bo terapia polega m.in. na podawaniu preparatów krwiopochodnych. Nie wiemy na razie, jakie będą długofalowe skutki przechorowania COVID-19. To zbyt krótko występująca choroba, abyśmy mogli prognozować, jakie powikłania przeniesie za kilka miesięcy czy lat – wyjaśnia pediatra.
Nie tylko szczepienia są ważne
Pomimo zaszczepienia nadal powinniśmy stosować dystans, dezynfekcję i nosić maseczki. Tymczasem coraz mniej ludzi tego przestrzega. Szczepionka ma chronić też przed infekcją, ale jak pokazują badania, poziom przeciwciał po kilku miesiącach spada i może dojść do zakażenia. Poza tym wśród zaszczepionych od 5 do 10 proc. stanowią tzw. non responders, to osoby, które nie wykształcają odporności na żadną szczepionkę. Jest też grupa osób, które ze względów medycznych lub wieku (dzieci poniżej 5. r.ż.) w ogóle nie mogą przyjąć zastrzyku chroniącego przed COVID-19. To właśnie z myślą o nich oraz o seniorach powinniśmy się zaszczepić.
Szczepienia w tzw. szpitalach marszałkowskich
Szpitale Pomorskie
Dzieci w wieku od 5 do 11 lat przed zaszczepieniem będą kwalifikowane przez lekarzy pediatrów.
- Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku, ul. Smoluchowskiego 18 – czwartek w godz. 8.15-13.00
- Szpital św. Wincentego a Paulo w Gdyni, ul. Wójta Radtkego 1 – środy/piątki – w godz. 10.00-12.00
- Szpital Specjalistyczny w Wejherowie, ul. Jagalskiego 10, wtorki i czwartki w godz. 10.00-12.00
- hala widowiskowo-sportowa Ergo Arena na granicy Gdańska i Sopotu – wtorki i czwartki w godz. 12.00-15.00
Rejestracja:
- poprzez całodobową i bezpłatną infolinię – 989,
- elektroniczna przez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl,
- telefonicznie do Szpitali Pomorskich tel. 224 800 800 lub kontakt z wybranym punktem szczepień,
- Szpital św. Wincentego a Paulo w Gdyni, ul. Wójta Radtkego 1 – tel. 224 800 800,
- Szpital Specjalistyczny w Wejherowie, ul. Jagalskiego 10 – tel. 58 57 27 843,
- Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku, ul. Smoluchowskiego 18 – tel. 697 065 616,
- Hala widowiskowo-sportowa Ergo Arena Gdańsk/Sopot, ul. Plac Dwóch Miast 1, tel. (58) 763 40 97, tel. 603 262 205.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku
Rejestracja:
- poprzez całodobową i bezpłatną infolinię – 989,
- elektroniczna przez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl,
- zapisy od 14 grudnia pod nr tel. 59 846 07 87,
- szczepienia dzieci w budynku I odbędą się w dniach: 21, 23 i 30 grudnia w godz. 8.00-.15.00.
Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie
Rejestracja:
- poprzez całodobową i bezpłatną infolinię – 989,
- elektroniczna przez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl,
- zapisy od 14 grudnia, pod nr tel. 58 686 00 25
- szczepienia dzieci rozpoczną się 20 grudnia w Izbie Przyjęć.
Copernicus
Rejestracja:
- poprzez całodobową i bezpłatną infolinię – 989,
- elektroniczna przez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl,
- SMS o treści SzczepimySie na numer 664 908 556 lub 880 333 333
- szczepienia rozpoczną się 16 grudnia, będą wykonywane w budynku M Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku