• Strona główna
  • Cukrzyca. Weź udział w programie i sprawdź, czy jesteś zagrożony tą chorobą?

Cukrzyca. Weź udział w programie i sprawdź, czy jesteś zagrożony tą chorobą?

Ankieta ryzyka, test OGTT lub FPG, konsultacje lekarskie i pielęgniarskie, indywidualne spotkania z dietetykiem i fizjoterapeutą to m.in. założenia programu przeciwdziałania cukrzycy typu 2. Jeśli chcesz sprawdzić, czy jesteś zagrożony cukrzycą, to nie czekaj i wypełnij ankietę Findrisk już dziś.

Na czym polega program?

Opracowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego program profilaktyczny zakłada wczesną identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym oraz chorych na cukrzycę w fazie jej bezobjawowego przebiegu. Chodzi o wykrycie u mieszkańców naszego regionu cukrzycy typu 2 poprzez badania przesiewowe.

– Zdrowie mieszkańców województwa pomorskiego jest dla samorządu województwa priorytetem. Cukrzyca typu 2, jako jedna z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych, jest często powiązana z otyłością, złą dietą, siedzącym trybem życia, a także wynika z obciążeń genetycznych. Dotyczy też mieszkańców naszego regionu. Niestety w skali kraju plasujemy się w czołówce, jeśli chodzi o nowe zachorowania na cukrzycę – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Dlatego też powstał pierwszy w regionie program dedykowany osobom aktywnym zawodowo znajdującym się w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2. Realizując, opracowany przez Departament Zdrowia UMWP, program chcemy uświadomić pacjentom, jak podstępna jest to choroba, a także to, że sami jesteśmy odpowiedzialni za swoje zdrowie, a mądre odżywianie i zwiększenie aktywności fizycznej mogą zminimalizować ryzyko tej choroby. Dlatego zachęcam wszystkich do wypełnienia ankiety Findrisk, która kwalifikuje do programu – dodaje marszałek Struk.

Kto może z niego skorzystać?

Projekt skierowany jest do wszystkich aktywnych zawodowo mieszkańców Pomorza z tzw. grupy podwyższonego ryzyka, czyli w wieku 18-64 lat.

Jaką pomoc otrzymają pacjenci?

W projekcie przewidziano trzy etapy. W pierwszym zostanie przeprowadzone 270 tys. ankiet Findrisk, aby określić obciążenie zachorowaniem na cukrzycę. W kolejnym etapie 30 tys. osób najbardziej zagrożonych cukrzycą typu 2, przejdzie specjalistyczne badania, określające stan zdrowia. Zostanie u nich przeprowadzone badanie OGTT (doustny test obciążenie glukozą – przyp. red.) lub FPG (glikemia na czczo – przyp. red.). Na tej podstawie otrzymają zalecenia. Ostatni etap to działania edukacyjne dla 5 tys. mieszkańców regionu. W ich ramach będą m.in. konsultacje lekarskie, porady dietetyczne i fizjoterapeuty. Pacjenci wezmą udział w zajęciach zwiększających umiejętności planowania własnej diety oraz zwiększenia poziom aktywności fizycznej tak, aby zmniejszyć nadmiar masy ciała u osób z nadwagą i otyłością. Będą też podejmowane działania profilaktyczne mające na celu podniesienie świadomości zdrowotnej oraz zwiększenie poczucia odpowiedzialności za zdrowie własne i innych np. dotyczące stylu życia i nawyków żywieniowych.

Projekty cukrzycowe kontakty(lista realizatorów, Excel)

O cukrzycy

Na cukrzycę na świecie choruje ponad 370 mln ludzi, a w Polsce to ponad 2,7 mln osób. Niestety 26 proc. Polaków nawet o tym nie wie. Cukrzyca typu 2 jest najczęściej występującym na świecie typem tej choroby. Przyczynami jej są upośledzenie wydzielania insuliny oraz oporność na działanie insuliny wywołana m.in. czynnikami genetyczny, na który nie mamy wpływu, oraz środowiskowy – otyłość, zwłaszcza brzuszna, która jest tzw. czynnikiem modyfikowalnym. Cukrzyca jest chorobą postępującą, jej rozwój przebiega stopniowo. Zwykle dotyczy osób w starszym wieku, dawniej nazywana była nawet cukrzycą starczą, ale ze względu na epidemię otyłości wiek zachorowania na cukrzycę typu 2 znacznie się obniżył i cukrzyca typu 2 obecnie występuje coraz częściej u otyłych osób w młodszym wieku, niekiedy nawet u nastolatków. Konsekwencje nieleczonej cukrzycy typu 2 mogą prowadzić do uszkodzenia oraz zaburzeń funkcjonowania i niewydolności różnych narządów m.in. serca, oczu czy mózgu.

Ważną rolę, przed włączeniem środków farmakologicznych, odgrywa zmiana stylu życia. Prawidłowa dieta, aktywność fizyczna i utrata nadmiernych kilogramów umożliwiają niejednokrotnie normalizację poziomu cukru we krwi bez stosowania leków lub przynajmniej znacząco odsuwają w czasie konieczność farmakoterapii. Nie ma konieczności stosowania insulinoterapii od samego początku choroby. Jeśli zmiana trybu życia i odpowiednia dieta nie pozwalają na normalizację poziomu glikemii, można rozpocząć leczenie doustnymi lekami obniżającymi poziom glikemii. Takie leczenie zwykle jest skuteczne przez kilka lub kilkanaście lat. Dopiero po tym okresie konieczne jest włączenie leczenia insuliną. Cukrzyca typu 2 jest chorobą, której do pewnego stopnia można zapobiegać. Regularna aktywność fizyczna, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, dieta eliminująca produkty wysoko przetworzone, bogata w świeże warzywa, produkty pełnoziarniste, chude mięso oraz ryby to czynniki pomagające ograniczyć epidemię cukrzycy

O programie

Program jest elementem szerszych działań profilaktycznych skierowanych do mieszkańców województwa pomorskiego, które w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego wspiera finansowo i organizacyjnie Zarząd Województwa. Realizatorem programu w ramach konkursu są Szpitale Pomorskie. Natomiast w ramach projektów pozakonkursowych w ramach ZIT program realizowany jest też w: Gdańsku, Gdyni, Sopocie oraz powiatach: kartuskim, puckim, tczewskim, wejherowskim i gdańskim. Łączna jego wartość to prawie 13,7 mln zł.