Gdańscy seniorzy będą mogli w jednym miejscu poszukać pracy, wykonać badania medyczne, a także podejrzeć dedykowane im rozwiązania technologiczne i poddać się zabiegom prosto z salonu SPA. Będzie też muzyka, pokaz gotowania na żywo oraz jesienny grill.
W AmberExpo we wtorek, 26 października 2021 r. w godz. 10-15 odbędzie się Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów. Ponad 100 wystawców przygotowało oferty dedykowane osobom starszym. Wydarzenie organizuje Gdański Urząd Pracy, a udział w nim jest bezpłatny.
Festiwal po raz trzeci
Po rocznej przerwie seniorzy będą mogli zapoznać się z propozycjami pracy – czeka na nich ponad 200 ofert. Ponad 100 wystawców przygotowało m.in. bezpłatne badania medyczne, różnorodne zabiegi kosmetyczne i spektakularne pokazy. Gotowanie na żywo zaprezentuje Robert Sowa – warto podpatrzeć, jak to robi mistrz. Będą też występy muzyczne, pokaz gotowania na żywo oraz jesienny grill. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10.00 i potrwa do 15.00.
Podczas festiwalu obowiązują wszystkie zasady i obostrzenia związane z organizacją tego typu wydarzenia podczas epidemii COVID-19. W szczególności dotyczy to przestrzegania obowiązku zasłaniania ust i nosa maseczką, zachowywania dystansu społecznego i dezynfekowania dłoni. W wydarzeniu może brać udział określona liczba osób, zgodnie z zaleceniami sanitarnymi związanymi z epidemią COVID-19.
Strefa Pracy
Zasiądzie w niej 40 pracodawców, wśród których znajdą się zarówno lokalne firmy, jak i duże, międzynarodowe koncerny.
– Seniorzy będą mogli wybierać z bogatej oferty. Wśród wystawców znalazło się bowiem 40 przedsiębiorców, a wśród nich takie firmy, jak Lotos Kolej, Nationale Nederlanden, Copernicus Podmiot Leczniczy, KFC, Zakłady Mięsne Nowak, PZU czy Leroy Merlin – wylicza Angelika Misiewicz z Centrum Pracy Seniorek i Seniorów Gdańskiego Urzędu Pracy. – Dzięki dużej różnorodności pracodawców zatrudnienia będzie można szukać w wielu zawodach. Z pewnością poszukiwani będą m.in. pracownicy ochrony, kasjerzy, sprzedawcy, elektrycy, doradcy ds. nieruchomości – dodaje.
Propozycji będzie zdecydowanie więcej, łącznie zaprezentowanych zostanie ponad 200 różnego rodzaju ofert. Przed spotkaniem z przyszłym pracodawcom będzie można się także przejść po Alei Rekrutacji, gdzie pod okiem ekspertów zostanie opracowane profesjonalne CV.
Strefa Zdrowego Stylu Życia
Podczas wydarzenia seniorzy będą mogli sprawdzić m.in. sprawdzić poziom glukozy czy cholesterolu. Personel medyczny pomoże też ustalić BMI i zmierzy ciśnienie tętnicze. W ramach diagnostyki bezpłatnie wykonywane będą USG, EKG czy echo serca.
Bezpłatne badania medyczne to jedna z ważniejszych atrakcji festiwalu. Fot. mat. prasowe GUP
Badania przeprowadzane będą też w specjalistycznych busach – spirobusie, trychobusie i dermobusie. Można w nich sprawdzić jakość włosów i stan skóry głowy, określić pochodzenie niepokojących zmian skórnych czy zweryfikować jakość słuchu.
– W tym roku uwaga Festiwalu mocno skupi się na promowaniu postaw i zachowań prozdrowotnych – podkreśla Roland Budnik, dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy. – Oczywiście, częściowo podyktowane jest to trwającą epidemią, której skutki są szczególnie odczuwalne przez osoby dojrzałe, ale z drugiej strony chcemy, aby seniorzy jak najdłużej cieszyli się doskonałą kondycją i dobrym zdrowiem i dzięki temu mogli być dłużej aktywni zarówno społecznie, jak i kulturalnie czy zawodowo – dodaje.
Festiwal będzie też okazją do spotkania ze specjalistami – psychologiem, seksuologiem, rehabilitantem, dietetykiem i optykiem. Z kolei ratownicy medyczni będą podpowiadać, jak udzielić pomocy w przypadku zakrztuszenia się, udaru czy zawału. Ważną częścią strefy będą też porady związane z trwającą epidemią. O tym, jak chronić się przed zachorowaniem na COVID-19 powie dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. Walki z COVID-19, zaś osoby, które jeszcze się nie zaszczepiły, będą mogły to zrobić w specjalnym punkcie.
Strefa Mody i Urody
Na seniorów czekać będą styliści, wizażyści i fryzjerzy, którzy udzielą fachowych porad dotyczących make-upu, fryzur oraz wizerunku. Również pod opieką ekspertów, panie będą mogły przejść prawdziwą metamorfozę uwzględniającą m.in. pełny makijaż i nową fryzurę. Wśród wystawców jest firma oferująca zabiegi lampą Bioptron, która łagodzi bóle stawów, przyspiesza gojenie się ran i zmian na skórze oraz przynosi ulgę przy urazach sportowych. Natomiast podolog udzieli fachowych porad w zakresie leczenia chorób stóp oraz ich pielęgnacji. Chwilę odprężenia będzie można przeżyć podczas sesji masażu kobido.
Strefa Nowych Technologii
Edukatorzy z Centrum Nauki Experyment w Gdyni m.in. pomogą odróżnić barwniki naturalne od sztucznych i przeanalizują składy wybranych suplementów diety. W cyfrową rzeczywistość wprowadzać będą eksperci portalu flexi.pl. Podpowiedzą, jak bezpiecznie korzystać z Internetu i gdzie w sieci szukać pracy czy informacji o interesujących wydarzeniach. Dla zainteresowanych przygotowano informacje o ekologicznych środkach transportu. Do wyboru będą m.in. elektryczne hulajnogi i rowery.
Strefa Wypoczynku i Kultury
Dla tych co lubią czytać, miejska biblioteka pokaże swoje nowości wydawnicze. Przedstawiciele Teatru Wybrzeże i Opery Bałtyckiej zdradzą, co w najbliższych miesiącach znajdzie się w ich repertuarze. Nie zabraknie też warsztatów decoupage oraz wystawy obrazów i zdjęć Gdańska wykonanych przez seniorów. O podniebienia uczestników festiwalu zadba popularny kucharz Robert Sowa. Zaprosi on do wspólnego gotowania i razem z seniorami przygotuje swoje popisowe dania. Festiwalowe menu uzupełni jesienny grill, a także smaczne ciastka, kawa, herbata oraz świeże owoce i warzywa.
Strefa Bezpieczeństwa i Informacji
Eksperckich porad będzie udzielać 20 instytucji i organizacji samorządowych. Informacje o systemie emerytalnym, w tym przechodzenia na świadczenie emerytalne, przekazywać będą eksperci ZUS-u. Z kolei o zawiłościach systemu podatkowego opowiedzą przedstawiciele urzędu skarbowego. Pomocą służyć będą prawnicy i notariusze. Podpowiedzą, jak prawidłowo sporządzić testament, umowę darowizny bądź wyjaśnią wątpliwości związane z indywidualną sytuacją seniora.
O bezpieczeństwo osób starszych zadbają policjanci i strażnicy miejscy, którzy podpowiedzą, jak ustrzec się przed oszustwami. Na stanowisku NFZ-u będzie można uzyskać informacje dotyczące e-recepty, zasad korzystania ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej, programu bezpłatnych leków dla seniorów czy kierowania na leczenie uzdrowiskowe. Na pytania czekać będą też przedstawiciele Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Gdańskiej Organizacji Turystycznej, a także Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Eksperci ostatniej z tych instytucji będą doradzać w kwestiach socjalnych, rodzinnych, spadkowych, dotyczących problemów zadłużenia czy mieszkaniowych, zaś psycholodzy MOPR udzielą wsparcia osobom, którym trudno odnaleźć się w epidemicznej rzeczywistości bądź przeżywają kryzys rodzinny.