AKTUALIZACJA 

GODZ. 15.00

Podczas zjazdu została przyznana nagroda specjalna marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego. Otrzymał ją Józef Roszman.

Kim jest Józef Roszman?

Laureat w tym roku świętuje jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Roszman jest kaszubskim gawędziarzem (plesta), animatorem kultury, kucharzem, znawcą regionu i popularyzatorem Kaszub. Przez 50 lat jego humorystyczne gadki, anegdoty i opowiadania prezentowane m.in. na festynach i koncertach bawiły i edukowały mieszkańców Kaszub i Pomorza. Nagrania z zarejestrowanymi występami cieszyły się sporym zainteresowaniem słuchaczy przyczyniając się do popularyzacji języka kaszubskiego (szczególnie gwary belackiej) i muzyki ludowej. Wielokrotnie zdobywał laury na organizowanych co roku Turniejach Gawędziarzy Ludowych Kaszub i Kociewia w Wielu. Reprezentował region na arenie ogólnopolskiej. W 1986 r. zdobył główną nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Gawędziarzy Ludowych Sabałowe Bajania. W latach 70. XX w. współtworzył zespół Morskie fale, wraz z którym spopularyzował skomponowaną przez siebie piosenkę „Tu je nasza Zemia”. W latach 70. kontynuował działalność artystyczną w ramach Trio Pomerania. Roszman był również pomysłodawcą i inicjatorem, kierowanych do dzieci i młodzieży, dorocznych konkursów Kaszëbsczi Gôdczi „Bë nie zabëc mòwë starków” im. Jana Drzéżdżona i przez prawie 30 lat aktywnie angażował się w ich organizację. Publikował utwory m.in. w: „Pomeranii”, „Gazecie Nadmorskiej” i „Tatczëznie”. Jedna z jego gadek „Jachta na dzëka” została wydana w formie komiksu.


Organizatorem zjazdu jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Pierwszy zjazd odbył się w Chojnicach w 1999 r.

Tanecznie, muzycznie i ludowo

Podczas tegorocznego zjazdu odbędzie się przemarsz uczestników od dworca PKP do portu rybackiego. W trakcie korowodu zostanie odsłonięta fontanna w Parku Kaszubskim. O godz. 11.30 sprawowana będzie msza święta w porcie. Na starym rynku o godz. 14.30 planowany jest przegląd zespołów ludowych. Ponadto, uczestnicy zjazdu Kaszubów będą próbowali pobić rekord we wspólnym tańcu kaszubskim wôłtôk (godz. 16.30) oraz grze na akordeonie (godz. 17.00). Natomiast koncerty od godz. 15.00 będą odbywać się na zielonej plaży. Wieczorem wystąpią m.in. Weronika Korthals i Natalia Szroeder. Tradycyjnie odbędzie się turniej gry w baśkę.
Podczas zjazdu zostanie przyznana nagroda specjalna marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego.
Wydarzeniom towarzyszyć będzie też jarmark kaszubski. Będą stoiska gastronomiczne i twórców ludowych. Wystawy w ratuszu, porcie rybackim oraz Muzeum Ziemi Puckiej będą bezpłatne dla zwiedzających. W trakcie zjazdu na wodach Zatoki Puckiej rozgrywane będą Mistrzostwa Polski w Klasie Omega (20-22 sierpnia) oraz Mistrzostwa Polski w klasie Puck (21-22 sierpnia).

Szczegółowy pogram  zjazdu dostępny jest na stronie Pucka.

Na zjazd najlepiej dotrzeć Transcassubią

Jak co roku na zjazd będzie można dojechać kaszubską baną. Transcassubia wyruszy z Chojnic o godz. 6.20, aby dotrzeć do Pucka o godz. 10.21. Bilety w cenie 10 zł będą dostępne u banowégò. Pociąg po drodze zatrzyma się na 23 stacjach m.in. w Brusach, Kościerzynie, Żukowie, Gdańsku Osowej, Gdyni i Rumi. Powrót też będzie możliwy koleją. Transcassubia z Pucka wyjedzie o godz. 18.19 i do Chojnic dojedzie o godz. 22.39.