Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na debatę o wpływie, jaki ma rozwój inwestycyjny terenów postoczniowych na tkankę miasta. Wydarzenie zostanie zorganizowane w środę, 14 lipca 2021 r. w ogrodzie zimowym ECS. W związku z limitem miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy. Całość będzie także transmitowana w internecie.
Gdańsk znajduje się obecnie w fazie, którą określić można jako drugą odbudowę miasta. Jednym z najważniejszych jej elementów stanowi zagospodarowanie terenów dawnej Stoczni Gdańskiej. Czy starania o wpisanie tych terenów na listę światowego dziedzictwa UNESCO uczynią z tego miejsce skansen? A może wręcz przeciwnie – powstanie tam tętniąca życiem dzielnica?
O tym rozmawiać będą zaproszeni przez ECS eksperci:
Alan Aleksandrowicz – prawnik, zastępca prezydenta Gdańska ds. Inwestycji,
dr Monika Arczyńska – architektka, Politechnika Gdańska, pracownia A2P2,
prof. Jacek Dominiczak – architekt, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku,
prof. Piotr Lorens – urbanista, Politechnika Gdańska, architekt miasta Gdańska,
Barbara Marchwicka – urbanistka, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. przestrzeni publicznych,
Igor Strzok – architekt, pomorski wojewódzki konserwator zabytków.
Moderatorem dyskusji będzie Andrzej Trzeciak – historyk i historyk sztuki, kustosz ECS, autor książki „Stocznia Gdańska. Miejsca, ludzie, historie”,.
Wydarzenie jest częścią projektu Zrozumieć Sierpień, którego przewodnim tematem w tym roku są tereny postoczniowe i szeroko rozumiane sąsiedztwo ECS.
– Nasze otoczenie zmienia się, dlatego wspólnie z mieszkańcami pragniemy oswajać zachodzące przemiany. Chcemy zachować w pamięci historie miejsc i ludzi, obserwować i wzmacniać podejmowane przez nich działania. Jesteśmy współodpowiedzialni za ten teren, za tworzenie nowej tkanki miejskiej – mówi Aneta Lehman, koordynatorka projektu Zrozumieć Sierpień z ramienia ECS.
„Stocznia. Miasto niedokończone. Co dalej? Rozmowy o przestrzeni i tożsamości”
14 lipca 2021 r., środa, godz. 18.00-20.00
Europejskie Centrum Solidarności
ul. Solidarności 1, Gdańsk
(ogród zimowy)
Wstęp – wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy. Formularz dostępny jest TUTAJ.
Transmisja spotkania będzie prowadzona na Facebooku oraz stronie internetowej ECS.