Połączenie kolekcji Oddział Sztuki Dawnej MNG oraz Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu pozwoli pokazać bogactwo i różnorodność renesansowego i wczesnobarokowego malarstwa Niderlandów.

Opowieść o sztuce Niderlandów

Eksponowane na wystawie dzieła będą reprezentować przykłady inspiracji sztuką antyku i Italii, nawiązywać do twórczości wielkich mistrzów XV w. oraz podkreślać odmienność sztuki niderlandzkiej, miejscowej tradycji i kultury. Celem wystawy jest ukazanie Niderlandów jako przodującego europejskiego centrum artystycznego XVI i początku XVII w. Dlatego też pokaz dzieł malarstwa będzie połączony z opowieścią o rozwoju rynku sztuki, organizacji pracowni malarskich i przemianach praktyki warsztatowej.

– Przestrzeń wystawy zostanie podzielona na trzy części. Pierwsza przedstawi historię kolekcji malarstwa niderlandzkiego na Wawelu. W drugiej, najobszerniejszej, widz przeniesie się do Antwerpii, czyli najważniejszego centrum artystycznego szesnastowiecznych Niderlandów. Na koniec zostaną zaprezentowane trzy obrazy-alegorie, stanowiące refleksję nad uniwersalnymi problemami ludzkiego życia: przypadkiem, wyborem i losem – informuje Małgorzata Posadzka, rzecznik prasowa Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Malarstwo niderlandzkie i flamandzkie ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu oraz Muzeum Narodowego w Gdańsku

wystawa czynna: 9 lipca – 19 września 2021 r.
Muzeum Narodowe w Gdańsku
Oddział Zielona Brama
Długi Targ 24, Gdańsk

Patronat honorowy nad wystawą objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.