Według danych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku na 14 czerwca najbardziej brakuje grup: 0 RhD-, A RhD+, AB RhD+.  AB RhD-.

Gdzie oddać krew?

Jednorazowo można oddać 450 ml pełnej krwi. Proces trwa od 7 do 10 min. Krwi nie można przechowywać w nieskończoność. Okres ważności wynosi 35 dni, jednak czas ten zmienia się w zależności od tego, jakie składniki były pozyskane. Kobiety mogą oddawać krew cztery, a mężczyźni sześć razy w roku.

– Jako honorowa dawczyni krwi II stopnia gorąco zachęcam wszystkich, którym stan zdrowia i wiek na to pozwala, do oddawania tego życiodajnego płynu. To bardzo ważne, abyśmy w tym trudnym czasie pandemii wykazali się solidarnością ze wszystkimi potrzebującymi krwi. Zapewniam, że to czysta satysfakcja – zachęca członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska.

Krew można oddawać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku oraz w oddziałach terenowych w: Wejherowie, Tczewie, Starogardzie Gdańskim, Kwidzynie, Kościerzynie, Kartuzach i w Gdyni. Adresy centrów krwiodawstwa w województwie pomorskim i godziny przyjęć dawców znajdują się na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.

Kto może oddać krew?

Krew może oddać osoba pełnoletnia, która nie przekroczyła 60. roku życia, czuje się zdrowa i waży co najmniej 50 kg. Czasowo z możliwości oddania krwi wykluczają m.in.: zażywanie aspiryny (5 dni od ostatniego zużycia), grypa i choroby grypopodobne (2 tygodnie od zakończenia leczenia), usunięcie zęba i leczenie kanałowe (7 dni), leczenie i wypełnienie zęba (24 godziny) czy pobyt w krajach o wysokiej zachorowalności na AIDS. Ponadto, krwi czasowo nie mogą też oddawać osoby poddane kwarantannie, izolacji domowej, które miały kontakt z osobą z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 lub z osobami, które wróciły z zagranicy i miały objawy infekcji. Do placówek nie mogą zgłaszać się dawcy, którzy mają objawy infekcji dróg oddechowych i podwyższoną temperaturę powyżej 37,3 st. C. Okres dyskwalifikacji z oddawania krwi wynosi w takich przypadkach co najmniej 14 dni. Krwi nie można też oddać krótko po przyjęciu szczepionki. Okres dyskwalifikacji, w zależności od preparatu i choroby, której chcemy zapobiec, wynosi od 2 do 14 dni.

Przed i po oddaniu krwi

W dniu kiedy zamierasz oddać krew, zjedz lekki i niskotłuszczowy posiłek. Wypij też ok. 1 litra wody. Zabierz dokument ze zdjęciem i numerem PESEL pozwalającym na stwierdzenie tożsamości. Po oddaniu krwi, dawca otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kcal (8 tabliczek czekolady). Po oddaniu krwi nie należy podejmować wysiłku fizycznego np. uprawiać sporu, korzystać z sauny i solarium. Nie wolno nosić ciężkich przedmiotów w ręce, z której pobierana była krew. Do końca dnia wypić w sumie ok. 2- 2,5 litra płynów (bezalkoholowych).