Pomorski Barometr Zawodów

Pomorski Barometr Zawodów to badanie, które pokazuje, jakich pracowników w najbliższym czasie będą szukać pracodawcy, a których na rynku pracy jest już wystarczająco dużo. Lektura barometru to doskonała wskazówka dla wszystkich, którzy planują swoją ścieżkę zawodową, edukację lub chcą zmienić dotychczasowy zawód. Zawarte w nim dane i prognozy pozwalają dowiedzieć się, jakie specjalności będą szczególnie doceniane przez potencjalnych pracodawców w przyszłości, a które branże osiągają limit zatrudnienia i może być w nich trudno znaleźć wolne miejsce pracy lub wynagrodzenia będą mało konkurencyjne. Badanie jest szczegółowe – określa sytuację lokalnego rynku pracy, charakterystyczną dla każdego z 20 powiatów województwa pomorskiego.

Pozycję poszczególnych zawodów, które usystematyzowane są zgodnie z obowiązującą w kraju Klasyfikacją zawodów i specjalności, oceniają pracownicy powiatowych urzędów pracy, prywatnych agencji zatrudnienia oraz instytucji związanych z lokalnym rynkiem pracy. Szacują m.in. jak zmieni się zapotrzebowanie na pracowników w danym zawodzie w nadchodzącym roku, czy będzie ono rosnąć, maleć, czy może pozostanie bez zmian. Podczas oceny eksperci posiłkują się danymi na temat liczby ofert pracy oraz osób zarejestrowanych w konkretnym zawodzie. Uwzględniają również sytuację, gdy w danej profesji większość ofert stanowić będą oferty staży. Dzięki wiedzy ekspertów badanie pozwala uwzględnić kwalifikacje pracowników i rzeczywiste przygotowanie do wykonywania zawodu, co w efekcie pokazuje realną relację podaży do popytu na lokalnym rynku pracy.

Zawody, opisane w Pomorskiem Barometrze Zawodów, podzielone są na deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. Zawody deficytowe to takie, w których liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (a więc najtrudniej pracodawcom znaleźć kandydatów do pracy). Z kolei zawody zrównoważone to te, w których liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców. Natomiast zawody nadwyżkowe to zawody, w których liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (osoby szukające pracy w tych zawodach mogą mieć trudności w znalezieniu zatrudnienia).

Wśród najbardziej poszukiwanych osób na rynku pracy na Pomorzu są pracownicy z branży budowlanej, medyczno-opiekuńczej, transportowo-spedycyjnej, edukacyjnej i gastronomiczno-turystycznej. Brakuje m.in. cieśli, betoniarzy, dekarzy, kierowców, lakierników, mechaników, murarzy, pracowników fizycznych w produkcji i spedytorów. Zatrudnienie z łatwością znajdą też lekarze, pielęgniarki i położne, psychoterapeuci, ratownicy medyczni oraz pracownicy socjalni. Za mało jest także nauczycieli specjalności: lingwistów, przedmiotów ogólnokształcących, zawodowych i wychowawców w przedszkolach. Niezmiennie od początku badania w Pomorskiem jest za dużo ekonomistów, a w ostatniej edycji badania dołączyli do nich pedagodzy i pracownicy biur podróży.

W regionie pomorskim pierwsze tego typu rozeznanie rynku pracy zostało przeprowadzone w 2015 r. Badanie przygotowuje Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku we współpracy z ekspertami powiatowych urzędów pracy województwa pomorskiego oraz przedstawicielami regionalnych instytucji rynku pracy. Wyniki publikowane są na początku każdego roku.

Serwis Barometr Zawodów