Uczennice klasy prawniczej z II LO w Gdyni, Marta Kowaliszyn i Wiktoria Kosidło, postanowiły zwiększyć świadomość prawną młodych ludzi. Wymyśliły LEXmaster – narzędzie, dzięki któremu każdy może poznać swoje prawa, obowiązki i znaleźć informację o tym, gdzie szukać pomocy. Na razie ich LEXmaster dostępny jest na Instagramie, docelowo będzie też aplikacją mobilną.
Z Martą Kowaliszyn z II LO w Gdyni rozmawia Natalia Kłopotek-Główczewska.
Natalia Kłopotek Główczewska: Co to jest LEXmaster?
Marta Kowaliszyn: To narzędzie, które w bardzo prosty, intuicyjny sposób ma pomóc znaleźć odpowiedzi na różne pytania z zakresu prawa. Począwszy od tego, czy trzeba otwierać drzwi funkcjonariuszom policji np. w trakcie imprezy, aż po aspekty związane z pracą, takie jak obowiązki pracownika i pracodawcy czy składki na ubezpieczenie społeczne.
Jak to działa ?
LEXmaster realizowany jest w postaci dwóch środków przekazu. Po pierwsze, jest to nasz Instagram, gdzie regularnie pojawiać się będą grafiki informacyjne z wybranych działów prawa. Następnym etapem jest aplikacja mobilna, która będzie leksykonem prawniczym. I ma być gotowa już w połowie kwietnia.
Skąd w ogóle pomysł, żeby stworzyć taki podręczny niezbędnik prawniczy?
Wynikło to z rozmów z rówieśnikami. Okazało się, że większość z nas nie zna swoich praw. Jeśli ktoś, coś wiedział, to najczęściej poprzez naukę na błędach z przeszłości. Nasza szkoła akurat dba o edukację prawną, ale jest to wyjątek. Nie ma konkretnego przedmiotu, który kształciłby i informował o ustawodawstwie. Dlatego wzięliśmy sprawę w swoje ręce, żeby pomóc sobie i innym.
Skupiacie się przede wszystkim na młodzieży?
Grupą docelową głównie są młodzi ludzie wkraczający w dorosłość. Same jesteśmy na takim etapie. Dlatego naszym celem jest zwiększenie świadomości, w szczególności wśród rówieśników, w zakresie ich praw i obowiązków, ale również uświadomienie, jakie organizacje i instytucje mogą pomóc im w trudnych, nietypowych przypadkach. Oczywiście, forma przekazu jest na tyle uniwersalna, że każdy będzie mógł z przekazanej przez nas wiedzy skorzystać. Krótko mówiąc ma pomóc każdemu, kto szuka konkretnej informacji.
Czego konkretnie dowiemy się dzięki waszej aplikacji i infografikom ?
Działy prawa, które opisujemy i tłumaczymy, pojawiają się w życiu każdego człowieka. Każdy z nas prędzej czy później podejmie pracę, zrobi zakupy przez Internet, pójdzie na imprezę. Uczestnicząc w takich wydarzeniach warto znać swoje prawa, np. co do zwrotów zakupów przez Internet. Z projektu LEXmaster dowiedzieć się można m.in. jakie są procedury w trakcie zatrzymania przez policję, jakie są sposoby rozwiązywania konfliktu, co daje ubezpieczenie społeczne albo czym jest asysta sądowa.
Jak LEXmaster odbiera środowisko prawnicze?
Jak dotąd feedback od środowiska prawniczego jest bardzo pozytywny. Zresztą, w nasz projekt zaangażowane są sędziowie z Iustitii, bez których nie udałoby się to przedsięwzięcie. Bardzo nas wspierają.
A radcowie prawni nie obawiają się, że stracą klientów? A może wręcz przeciwnie, dla prawników będzie to również ułatwienie?
My nie poruszamy konkretnych kazusów, ale przekazujemy elementarną wiedzę prawniczą. Prawo otacza nas z każdej strony, opisuje nasz świat i w pewnym stopniu go definiuje, a jego nieznajomość nie zwalnia z jego przestrzegania. Dlatego tak ważne są wszelkie akcje, które zwiększają świadomość wśród społeczeństwa. Radcowie, jak i prawnicy raczej nie mają się czego obawiać. Chyba żaden nastolatek nie chodzi do takich osób z pytaniem, ile mamy czasu na zwrot produktu ze sklepu internetowego (śmiech). Nie odbierzemy raczej klientów kancelarii, natomiast może uświadomimy kogoś, że jeśli jest na przykład ofiarą przemocy seksualnej, to może właśnie się do takiego prawnika zgłosić i walczyć o swoje prawa.
Dziękuję za rozmowę!
LEXmaster – to projekt autorstwa trzyosobowej drużyny. Tworzą ją: Marta Kowaliszyn, Wiktoria Kosidło i Jakub Nurkiewicz. Za kwestie merytoryczne odpowiadają Marta i Wiktoria. To uczennice klasy prawniczej w II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Gdyni. Ponadto, Marta jest mediatorem szkolnym i rówieśniczym, dlatego tym bardziej ważne dla nich było zajęcie się tematyką prawniczą. Kuba z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni wspiera Martę i Wiktorię w kwestiach technicznych. Jak mówią, „tworzenie tej inicjatywy to dla nas czysta przyjemność, zaszczyt, ale też duże poczucie odpowiedzialności, bo nie poruszamy tematów błahych i jesteśmy tego świadomi”. LEXmaster na Instagramie.