Są jeszcze bezpłatne szczepionki na pneumokoki. Czas – do końca 2020 roku

Do końca tego roku, osoby powyżej 65. roku życia z 18 powiatów województwa pomorskiego, mogą skorzystać ze szczepień przeciwko pneumokokom. To wspólna inicjatywa samorządu województwa pomorskiego i powiatów, które planują zaszczepić blisko 3 tysiące mieszkańców.

Ze szczepień skorzystają pacjenci z tzw. grup ryzyka, którzy mają przewlekłe choroby np. układu oddechowego. Szczepienia są wskazane, ponieważ zabezpieczają m.in. przed zapaleniem płuc, które jest szczególnie groźne w czasie pandemii koronawirusa. W latach 2018-2019 z programu skorzystało 4255 Pomorzan.

Jak informuje rzecznik szpitali Pomorskich Małgorzata Pisarewicz: „Z darmowych szczepień ochronnych najmniej skorzystało mieszkańców powiatów: słupskiego, nowodworskiego i puckiego, których szczególnie namawiamy do wykonania zastrzyku”. – Obecnie zakończyły się już zapisy na szczepienia dla mieszkańców Pomorza w Gdańsku. Odbywające się na terenie Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku cieszyły się bardzo dużą popularnością – wyjaśnia Pisarewicz. Mało seniorów skorzystało ze szczepień także w powiatach bytowskim i człuchowskim.

Pacjent, zgłaszający się na szczepienie, powinien przedstawić dokument tożsamości potwierdzający miejsce zameldowania i zaświadczenie lekarskie stwierdzające przynależność do grupy ryzyka lub inną dokumentację, na podstawie której będzie można udowodnić przynależność do grupy ryzyka. Zaświadczenie lekarskie nie będzie wymagane, jeżeli z dokumentacji medycznej posiadanej przez podmiot wykonujący szczepienie, będzie wynikać przynależność pacjenta do grupy ryzyka. W ramach realizacji programu będzie też edukacja pacjenta. Każda zaszczepiona osoba otrzyma materiały informacyjne.

Pełna lista miejsc, gdzie można się zaszczepić wraz z liczbą osób planowanych do wyszczepień w poszczególnych powiatach w załączeniu oraz na stronie www.szpitalepomorskie.eu/pneumokoki

W programie biorą udział powiaty: bytowski, chojnicki, człuchowski, gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, lęborski, malborski, nowodworski, pucki, słupski, sztumski, tczewski, wejherowski oraz miasta: Gdynia, Słupsk i Sopot. Program kosztował ponad 880 tys. zł i został dofinansowany z budżetu województwa pomorskiego. Jego realizatorem są Szpitale Pomorskie.