Rolnictwo na Pomorzu

Użytki rolne zajmują 50 proc. powierzchni województwa pomorskiego. Natomiast przeciętna powierzchnia użytków rolnych w gospodarstwach wynosi prawie 19 ha, co plasuje region na trzecim miejscu w skali kraju pod tym względem.

Wśród upraw dominują zboża, a pomorscy rolnicy są piątym producentem zbóż w Polsce. Ponad 40 proc. stanowią uprawy pszenicy. Poza pszenicą w regionie znajdują się liczne uprawy pszenżyta, jęczmienia, żyta oraz owsa, a w mniejszej ilości także gryki, prosa i kukurydzy na ziarno. Wśród ziemiopłodów, poza zbożami, najliczniejszą grupę stanowią buraki cukrowe (699 tys. ton rocznie) oraz ziemniaki (564 tys. ton), które uprawia się na powierzchni ponad 22 tys. ha. Ponadto w regionie na dużą skalę uprawia się marchew, kapustę, jabłka, gruszki i truskawki, w tym truskawkę kaszubską (kaszëbskô malëna), która wpisana jest na listę produktów tradycyjnych województwa pomorskiego jako bogactwo regionu.

W towarowej produkcji rolniczej Pomorza przeważa jednak produkcja zwierzęca, która stanowi 55 proc. produkcji rolnej w regionie. Trzoda chlewna to ponad 750 tys. sztuk rocznie, co daje Pomorskiemu czwarte miejsce w Polsce pod tym względem. Bydło liczy ponad 150 tys. sztuk w ciągu roku. Niewielkim odsetkiem zwierząt hodowlanych są owce. W województwie znajdują się również fermy i gospodarstwa hodujące drób. Rocznie pogłowie drobiu wynosi 6,5 mln sztuk.

Grunty leśne, zadrzewione i zakrzewione, stanowią prawie 38 proc. terenu województwa, z czego ponad 88 proc. to lasy publiczne. Najbardziej zalesione powiaty to pow. bytowski, Sopot i pow. chojnicki. Na jednego mieszkańca województwa przypada 28,6 arów lasu (średnia dla kraju to 24,1 arów). Pomorskie lasy to głównie drzewa iglaste, które pokrywają ponad 70 proc. ich powierzchni. Na Pomorzu pozyskuje się najwięcej drewna (grubizny) w kraju – średnio rocznie 847,6 m sześc.