Kuratorem wystawy jest Roman Lewandowski: r.lewandowski@bgsw.pl 

Lekarka malarką

Artystka w swojej twórczości malarskiej koncentruje się na problematyce ciała i cielesności, które konfrontuje z medycyną, biotechnologią i genetyką. Janina Janicka-Grabowska opisuje kulturowy proces tabuizacji, fragmentaryzacji i fetyszyzacji ciała w kontekście represyjnych systemów reprezentacji. Odnosi się też do tematyki alienacji młodego pokolenia, które w dobie pandemii przenosi większość swojej aktywności do życia wirtualnego.

Miłosz Wnukowski o jej pracach pisze, że ich: „tematyka dotyczy ludzkiej egzystencji, uchwyconej w migawce niezwykłej chwili przemiany i powiązanych z nią emocji. Cykl obrazuje też miejsce pełne złożonej i skomplikowanej aparatury osaczającej ludzkie ciało”.

Prace gwarantują anonimowość

Autorka za pomocą aparatu fotograficznego dokumentuje kadry z gabinetów, sal czy bloku operacyjnego. Na ich podstawie tworzy obrazy utrzymane w klimacie tajemnicy znanej tylko w relacji lekarz-pacjent. Artystce udaje się osiągnąć intymną atmosferę niedopowiedzenia. Obrazy ukazują przebieg operacji, ale jednocześnie nie ujawniają wizerunku przedstawionych postaci. Zarówno oblicza pacjentów, jak i personelu medycznego są ukryte.

Wykształcona w obu kierunkach

W latach 1976-82 studiowała na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu, a w roku 1987 r. obroniła doktorat. Od 30 lat kieruje Kliniką Chirurgii Plastycznej. W międzyczasie pracowała w kilku szpitalach i odbywała liczne zagraniczne staże w zakresie chirurgii plastycznej. Maluje od dzieciństwa. W 2020 r. ukończyła Wydział Artystyczny Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w pracowni malarstwa prof. Zbigniewa Blukacza. W ostatnich latach jej prace były prezentowane m.in. w Galerii Inny Śląski w Tarnowskich Górach, w Galerii Szyb Wilsona w Katowicach oraz w Szybie Maciej w Zabrzu.

Janina Janicka-Grabowska „Przygodność ciała”

  • Galeria Kameralna w Słupsku
  • ul. Partyzantów 31 a
  • wernisaż on-line – 12 lutego, godz. 18.00, profil BGSW na Facebooku
  • wystawa czynna do 31 marca 2021 r.
  • wstęp – wolny