Melomani będą mogli usłyszeć utwory m.in.: Mozarta, Brucha, Beethovena, Mendelssohna i Schuberta. Z uwagi na pandemię wydarzenia są nagrywane i będą transmitowane na kanale YouTube PFB.
AKTUALIZACJA Z 9 LUTEGO
Od 12 lutego PFB wznawia koncerty z udziałem publiczności przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Obowiązują; maseczki, dystans, dezynfekcja rąk. Może być zajęta połowa dostępnych na sali miejsc. Pomimo złagodzenia obostrzeń koncerty będą też retransmitowana na kanale YouTube.
Link do kanału YouTube PFB
Koncert Symfoniczny skrzypka Jakuba Jakowicza – 5 lutego, godz. 19.00, transmisja on-line
Program:
- Camille Saint-Saëns – III Koncert skrzypcowy h-moll op. 61 [29′]
Wolfgang Amadeusz Mozart – Symfonia g-moll nr 25 KV 183 [20′]
Wykonawcy:
- Orkiestra Symfoniczna PFB
- Bassem Akiki – polsko-libański dyrygent, kompozytor i doktor sztuki
- Jakub Jakowicz – skrzypce
Jakub Jakowicz chętnie sięga po muzykę XX wieku. W jego repertuarze znajdują się m.in.: koncerty skrzypcowy Panufnika i Pendereckiego, Partita i Łańcuch nr 2 Lutosławskiego czy koncerty Bartoka i Glassa.
Koncert symfoniczny koreańskiej skrzypaczki Soyoung Yoon – 12 lutego, godz. 19.00, na żywo z udziałem 50 proc. publiczności
(transmisja na kanale YouTube PFB 18 lutego, godz. 19.00)
Program:
- Felix Mendelssohn-Bartholdy – Uwertura Hebrydy op. 26 [10′]
- Max Bruch – Koncert skrzypcowy g-moll op.26 [27’]
- György Ligeti – Concert Romanesc (Romanian Concerto) [13’]
Wykonawcy:
- Orkiestra Symfoniczna PFB
- Michał Nesterowicz – dyrygent
- Konrad Mielnik – prowadzenie
Michał Nestorowicz tym razem w niemiecko-węgierskim repertuarze. Zwyciężczyni Konkursu Wieniawskiego w 2011 r. Soyoung Yoon wykona znany koncert Brucha, a orkiestra będzie mogła się popisać w efektownym utworze na orkiestrę György Ligeti’ego. Koreańska skrzypaczka Soyoung Yoon ma bardzo bogaty repertuar od koncertów Mozarta po koncert Sibeliusa, a także „Pory roku” Piazzoli. Ostatnio często występuje z dyrygentem Michałem Nesterowiczem. W wykonaniu artystów będzie można usłyszeć popularny koncert Brucha, który choć jest stosunkowo nieskomplikowany technicznie wymaga pięknego brzmienia i romantycznego wyczucia frazy. Obok koncertu Brucha czeka nas dzieło Mendelssohna – Uwertura „Hebrydy” oraz pełen tematów zaczerpniętych z rumuńskiego folkloru Concert Românesc György’a Ligeti’ego.
Koncert symfoniczny – Opening Mozart Year – 19 lutego, godz. 19.00, z udziałem 50 proc. publiczności
Program:
- Wolfgang Amadeusz Mozart – III Koncert skrzypcowy G-dur KV 216 [26’]
Wolfgang Amadeusz Mozart – Symfonia nr 35 D-dur KV 385 Haffnerowska [20′]
Wykonawcy:
- Orkiestra Symfoniczna PFB
- Robert Kwiatkowski – dyrygent, skrzypce
- Konrad Mielnik – prowadzenie
Tym razem głównym bohaterem będzie orkiestra Filharmonii Bałtyckiej, występująca w mniejszym, klasycznym składzie. Solistą w koncercie Mozarta będzie Robert Kwiatkowski – skrzypek od wielu lat pełniący funkcję koncertmistrza PFB, który wystąpi także w roli dyrygenta. Program zawiera dwa bardzo znane dzieła: klasyczny koncert Mozarta i zwaną „Haffnerowską” Symfonię nr 35 D-dur.
Koncert symfoniczny – Pietro de Maria – 19 lutego, godz. 19.00, na żywo z udziałem 50 proc. publiczności
(jeśli nie będzie przedłużonych obostrzeń tzn. zamknięcia PFB dla publiczności, emisja na antenie TVP Gdańsk 4 kwietnia, godz. 18.45, powtórka 5 kwietnia, godz. 10.00)
Program:
- Ludwig van Beethoven – I Koncert fortepianowy op. 15 C-dur
- Franz Schubert – VI Symfonia C-dur D.589 Mała
Wykonawcy:
- Orkiestra Symfoniczna PFB
- George Tchitchinadze – dyrygent
- Pietro de Maria – fortepian
- Konrad Mielnik – prowadzenie
Pietro de Maria to pianista niezwykle wszechstronny. Jego kariera zaczęła się bardzo wcześnie. W wieku zaledwie 13 lat młody pianista zdobył pierwsze miejsce na Międzynarodowym Konkursie im. Alfreda Cortot w Mediolanie. Pietro de Maria jest pierwszym włoskim artystą, który nagrał wszystkie dzieła Chopina. Oprócz tego w jego dyskografii znajdziemy Wariacje Goldbergowskie i oba tomy Das Wohltemperierte Klavier Bacha, sonaty Clementiego i kompozycje zupełnie nieznanego włoskiego kompozytora – Guido Laberto Fano. George Tchitchinadze zaprosił wybitnego włoskiego pianistę do wykonania klasycznego I Koncertu fortepianowego Beethovena.
Koncert symfoniczny – Romain Leleu – 26 lutego, godz. 19.00, na żywo z udziałem 50. proc. publiczności
(publikacja 4 marca na YouTube)
Program:
- Béla Bartók – Muzyka na smyczki, perkusję i celestę
- Johann Nepomuk Hummel – Koncert na trąbkę Es-Dur
- Camille Saint-Saëns – II Symfonia a-moll op. 55
Wykonawcy:
- Orkiestra Symfoniczna PFB
- Charles Olivieri-Munroe – dyrygent
- Romain Leleu – trąbka
Pochodzący z Malty, pełniący do niedawna funkcję artystycznego dyrektora Filharmonii Krakowskiej Charles Olivieri-Munroe, przedstawi dwa wielkie dzieła symfoniczne – kluczowe dla historii muzyki XX w. dzieło Bartóka i prawie nieznaną II Symfonię Saint- Saënsa. Obok tych poważnych dzieł – bardzo efektowny Koncert na trąbkę Hummla w wykonaniu fenomenalnego francuskiego trębacza Romaina Leleu.
Romain Leleu należy do najwybitniejszych trębaczy francuskich. Uznany za objawienie muzyczne przez jury nagrody francuskiej Victor w 2009 r. Muzyk występuje jako solista i kameralista na całym świecie. Gra muzykę od baroku po XXI w. Wielu współczesnych kompozytorów pisze dla niego utwory. Leleu zajmuje się także pedagogiką – od 2018 r. jest profesorem w Konserwatorium w Lyonie. Wystąpi razem z kanadyjskim dyrygentem, urodzonym na Malcie – Charlesem Olivieri-Munroe. Munroe jest dyrygentem bardzo wszechstronnym, równie często sięgającym po repertuar symfoniczny jak i operowy. Südwestdeutsche Zeitung w jednej z recenzji napisała, że jest połączeniem Furchtwänglera z młodym Karajanem.