Hasło przewodnie tegorocznego finału WOŚP to Finał z głową. Tym razem pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Z zebranych środków zostanie kupiony specjalistyczny sprzęt medyczny, m.in. zestawy endoskopów laryngologicznych do oceny górnych dróg oddechowych, nawigacje optyczne otylaryngologiczne, koblatory do operacji migdałków, polisomnografie do diagnostyki bezdechu sennego, aparaty USG i RTG, kardiomonitory oraz lampy operacyjne.

Zbiórka w czasie pandemii

W tym roku, z uwagi na pandemię, większość zbiórek odbywa się w Internecie. Pieniądze można wpłacić m.in. za pośrednictwem strony internetowej WOŚP, wrzucić do eSkarbonki, wysłać SMS o treści SERCE na numer 75 565 lub utworzyć zbiórkę na Facebooku. Każdy może też wziąć udział w internetowych licytacjach.

Nieodłącznym elementem każdego finału WOŚP są wolontariusze. Także i tym razem będzie ich można spotkać na naszych ulicach. Zbiórka będzie prowadzona z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Wolontariusze będą mieli maseczki ochronne na twarzy oraz rękawiczki na dłoniach. Jak co roku, każdy darczyńca otrzyma tradycyjne serduszko, ale będzie trzeba przykleić je sobie samodzielnie.

Co się będzie działo na Pomorzu?

Finał WOŚP w Gdańsku wspiera 8 sztabów, do których zarejestrowało się ponad 800 wolontariuszy. W różnych miejscach w mieście będzie można korzystać z e-skarbonek. Jedna z takich puszek, mierząca 3 m wysokości i ponad 1,5 m szerokości, pojawi się przed Złotą Bramą, nieopodal tablicy upamiętniającej prezydenta Pawła Adamowicza. Będzie ona ustawiona na podświetlanej instalacji i wyposażona w panel, dzięki któremu nastąpi bezpośrednie przekierowanie do e-skarbonki WOŚP.

Ponadto, w niedzielę w Gdańsku na trasy wyruszą dwa historyczne tramwaje oraz kultowy autobus Ikarus. Na pokładzie każdego z pojazdów obecni będą wolontariusze. W Słupsku dla osób, które obawiają się wychodzić z domu, na Placu Zwycięstwa przed Urzędem Miejskim przygotowany został punkt samochodowy, w którym nie wysiadając z auta będzie można przekazać datek, również bezdotykowo za pomocą karty płatniczej. Natomiast na terenie Tczewa będą jeździli mobilni wolontariusze, którzy podjadą pod każde drzwi domu lub firmy po wcześniejszym uzgodnieniu pod nr tel. 731 935 137.

Wspomóc WOŚP będzie też można uczestnicząc w różnych licytacjach. W Regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku uruchomiono ich prawie 90. W Człuchowie na aukcję trafią okulary Jurka Owsiaka oraz złote i srebrne serduszka. W wielu miastach, m.in. przed siedzibą Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi czy Fabryką Kultury w Redzie, ustawione zostaną specjalne stoiska z przedmiotami podarowanymi na licytacje. W Wejherowie licytacje będą się odbywać na przystankach jeżdżącego tego dnia Orkiestrobusa. Z kolei w Gdyni w centrum handlowym Riviera, siedzibie YMCA oraz Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza działać będą sklepiki z orkiestrowymi gadżetami, takimi jak koszulki czy kubki.

Pomoc płynie z całego świata

Zbiórka funduszy na rzecz WOŚP odbywa się również poza granicami naszego kraju w prawie 80 zarejestrowanych sztabach. Poza Polską pieniądze będzie można wrzucić do puszek m.in. w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Szwajcarii, Norwegii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, a nawet w Singapurze czy Tanzanii.