Dwie spółki – Polregio oraz Szybka Kolej Miejska w Trójmieście – będą obsługiwać kolejowe przewozy pasażerskie na terenie województwa pomorskiego. Radni zadecydowali o zabezpieczeniu środków finansowych na ten cel w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Z przewoźnikami zostaną zawarte wieloletnie umowy.
Uchwała o zmianie WPF została podjęta podczas XVII sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego.
Pomorskie kolejowym liderem
O tym, że Pomorzanie bardzo chętnie korzystają z kolei, nikogo nie trzeba przekonywać.
– Osiągnęliśmy wzrost wskaźnika wykorzystania kolei do wartości 26,1 w 2019 r. To najlepszy wynik w Polsce, który oznacza, że Pomorzanie najchętniej w kraju jeżdżą pociągami – mówił Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.
Drugie jest województwo mazowieckie, gdzie ten wskaźnik wynosi niecałe 20. Łącznie, w 2019 r. z pociągów regionalnych w naszym regionie skorzystało 61 mln pasażerów. To o ponad 3 mln więcej osób niż w 2018 r. Aby w dalszym ciągu utrzymać te wskaźniki i zapewnić mieszkańcom komunikację kolejową na najwyższym poziomie, samorząd województwa jeszcze w lipcu 2020 r. rozpoczął negocjacje z kolejarzami.
Będą długoletnie umowy
Z obydwoma przewoźnikami regionalnymi jeżdżącymi po pomorskich torach zawarte zostaną wieloletnie umowy.
– W tym trudnym okresie epidemii, w oczekiwaniu na rozwiązania w postaci wsparcia przewoźników kolejowych w ramach tarczy antykryzysowej pragniemy zapewnić finansowanie usług transportu publicznego – podkreślał wicemarszałek. – Dlatego umowy zostaną podpisane do grudnia 2026 r. Umowa z Polregio zacznie obowiązywać od 13 grudnia 2020 r., a kontrakt z PKP SKM będzie zawarty od 12 grudnia 2021 r. – mówił Leszek Bonna.
Dzięki długoletnim kontraktom, przewoźnicy będą mieli zabezpieczoną stabilność finansową. W ciągu tych 6 lat, do końca 2026 r., z budżetu województwa na transport kolejowy przeznaczonych będzie około miliarda złotych.
Zmiana WPF
Do tej pory z przewoźnikami podpisywane były umowy jednoroczne. Takie kontakty nie wymagają wpisania ich do dokumentów długookresowych. Umowa wieloletnia wymaga jednak zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej, która określa wydatki z budżetu w perspektywie lat.
– W ten sposób pokazujemy, jak solidnym partnerem spółek kolejowych jest samorząd województwa – podkreślił wicemarszałek Bonna.
Po krótkiej dyskusji odbyło się głosowanie. Uchwałę poparło 25 radnych.