Od wtorku, 8 grudnia do soboty, 12 grudnia można wziąć udział w gdyńskim święcie kina. W tym roku festiwal odbędzie się w całości online, bez publiczności i dużych wydarzeń. Część filmów, ze względu na ograniczenia w dystrybucji, nie będzie dostępna do oglądania. Dla szerszej publiczności przygotowano spotkania z twórcami, koncerty i debaty – wszystkie transmitowane w Internecie.
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbywa się po raz 45.
Wirtualne oglądanie
Na platformie online dostępne będą wybrane filmy konkursowe oraz dodatkowe materiały multimedialne. – W związku z ograniczeniami licencyjnymi nie możemy pokazać online szerokiej publiczności wszystkich filmów z Konkursu Głównego – mówi Leszek Kopeć, dyrektor FPFF. – Niektórzy dystrybutorzy są już związani umowami z innymi platformami VOD. Z kolei dystrybutorom tych filmów, które jeszcze nie miały premiery kinowej, zależy, by zachować tradycyjną kolejność, zgodnie z którą najpierw są pokazy na wielkim ekranie, a dopiero później inne formy dystrybucji. My, jako organizatorzy festiwalu, nie dysponujemy prawami do filmów konkursowych – tłumaczy Kopeć.
Pokazy filmowe obrazów udostępnionych na platformie festiwalowej będą się odbywać w wirtualnych salach kinowych zgodnie z ustalonym harmonogramem projekcji. Platforma festiwalowa umożliwi ponadto oglądanie konferencji prasowych z udziałem twórców, da też dostęp do wydarzeń towarzyszących: debat, spotkań, webinariów i innych.
Kto walczy o nagrody?
W tegorocznym programie festiwalu filmowego w Gdyni są trzy konkursy oraz pozakonkursowe sekcje filmowe. W Konkursie Głównym o Złote Lwy powalczy dziewięć filmów:
- „Mistrz”, reż. Maciej Barczewski,
- „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, reż. Mariusz Wilczyński,
- „Zieja”, reż. Robert Gliński,
- „25 lat niewinności”, reż. Jan Holoubek,
- „Amatorzy”, reż. Iwona Siekierzyńska,
- „Jak najdalej stąd”, reż. Piotr Domalewski,
- „Tarapaty 2”, reż. Marta Karwowska,
- „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”, reż. Maciej Kawulski,
- „Sala samobójców. Hejter”, reż. Jan Komasa.
W Konkurs Filmów Mikrobudżetowych o nagrodę będzie starło się sześć obrazów:
- „Biały Potok”, reż. Michał Grzybowski,
- „Bóg Internetów”, reż. Joanna Satanowska,
- „Każdy ma swoje lato”, reż. Tomasz Jurkiewicz,
- „Pewnego razu w ogródkach działkowych”, reż. Rafał Bryll,
- „Ćmy”, reż. Piotr Stasik,
- „Ostatni Komers”, reż. Dawid Nickel.
Natomiast w Konkursie Filmów Krótkometrażowych jury oceni 27 filmów, które zostaną podzielone na sześć pełnometrażowych bloków filmowych. To też jedyna kategoria obrazów, jakie na platformie będzie mógł zobaczyć każdy uczestnik festiwalu (nie tylko dziennikarze, recenzenci i przedstawiciele branży filmowej).
Wydarzenia towarzyszące festiwalowi
Wśród wydarzeń towarzyszących festiwalowi są konferencje prasowe, debaty, warsztaty i koncerty. Duża część z nich będzie dostępna online dla wszystkich zainteresowanych, nie tylko dla posiadaczy akredytacji. Odbędzie się debata o polskim kinie z udziałem specjalistów z branży oraz specjalne wydarzenie dotyczące kina dla dzieci i młodzieży. W ramach „Zbliżenia na… kino młodzieżowe” zorganizowano serię webinariów o tym, jakie kino chce oglądać młoda publiczność, jak zrobić dobry film młodzieżowy czy wykład o prawach autorskich w Internecie, skierowany do uczniów szkół podstawowych i liceum. Również tradycyjne otwarcie i zamknięcie festiwalu oraz ogłoszenie wyników tym razem odbędą się online.
Wszystkie otwarte dla publiczności wydarzenia będzie można oglądać na specjalnej platformie festiwalowej oraz w mediach społecznościowych (Facebook).
Pełen program i informacje na stronie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.