Udział w festiwalu jest bezpłatny. Należy jednak wcześniej się zarejestrować na stronie E(x)plory.

 

Wykład noblistki

Gdynia E(x)plory Week to największe święto nauki i innowacji w Polsce. Składa się z trzech części: Krajowego Finału Konkursu Naukowego E(x)plory, Festiwalu Nauki i Technologii oraz XI Kongresu „Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji”. Gościem tegorocznej edycji będzie prof. Ada Yonath, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. W 2009 roku otrzymała tę prestiżową nagrodę w ramach uznania jej pracy, związanej z badaniami nad strukturą i funkcją rybosomu.

– E(x)plory są miejscem, gdzie wielu młodych ludzi rozpoczyna swoją drogę naukową – mówi Joanna Gogolińska, Dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii. – Zależy nam na tym, aby młodzi naukowcy mierzyli wysoko, a spotkanie z autorytetem naukowym, takim jak prof. Ada Yonath z pewnością wskaże im właściwą drogę. Jest nam niezmiernie miło, że profesor wygłosi wykład podczas Gdynia E(x)plory Week, a dodatkowo odpowie na pytania młodych naukowców – tłumaczy Gogolińska.

 

Młodzi naukowcy z pomysłami

Konkurs Naukowy E(x)plory został stworzony z myślą o młodych pasjonatach nauki, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania, spotkać inspirujących rówieśników i poznać kulisy pracy badacza. Udział w konkursie daje możliwość zaprezentowania pomysłów z różnych dziedzin nauki, jak również otrzymania wsparcia ze strony ekspertów oraz zaplanowania najbliższych etapów kariery zawodowej. Konkurs składa się z trzech etapów: zgłoszenia projektu poprzez formularz online, udziału w regionalnych eliminacjach w pięciu miastach Polski, odbywających się w ramach Festiwali Naukowych E(x)plory oraz finału.

– Od ośmiu lat w Gdyni wraz z organizatorami E(x)plory Week przekonujemy młodych ludzi, że warto mieć dobre pomysły, dobrze je opracowywać, a później z dużą determinacją realizować – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni. – Wierzymy, że stwarzanie możliwości rozwoju młodym naukowcom do realizacji ich śmiałych i innowacyjnych pomysłów jest niezwykle ważne. Wsparcie, jakie otrzymują uczestnicy w ramach Gdynia E(x)plory Week, bardzo często przekuwa się na ich zawodowe życie. Dzięki temu z dumą i niekłamaną radością możemy obserwować, jak wiele młodych talentów wykiełkowało i rozwinęło skrzydła właśnie w Gdyni – podkreśla Gruszecka-Spychała.

W tegorocznym krajowym finale Konkursu Naukowego E(x)plory wezmą udział 34 projekty. Zostały one wyłonione spośród 163 biorących udział w regionalnych eliminacjach w pięciu miastach w całej Polsce. Podczas Gdynia E(x)plory Week młodzi naukowcy będą walczyć o stypendia naukowe na rozwój projektów, wyjazdy na konkursy międzynarodowe oraz nagrody specjalne ufundowane przez partnerów programu E(x)plory.

 

Eksperymenty i pokazy naukowe bez wychodzenia z domu

Podczas Festiwalu Naukowego E(x)plory odbywającego się w ramach Gdynia E(x)plory Week 2020 młodzież szkolna będzie mogła wziąć udział w warsztatach, wykładach i pokazach naukowych najlepszych uczelni w kraju oraz znanych popularyzatorów nauki.

W programie m.in. wykład „Power4change – o podróżach technologii i radzeniu sobie w nowej rzeczywistości”, który wygłosi Marek Kamiński, mówca motywacyjny, podróżnik i filozof. Ponadto wirtualnie będzie można spotkać twórców kanałów popularnonaukowych z Youtube’a, Crazy Naukę i Astrofazę.

Szczegółowy program, zapisy i prezentacje prac konkursowych na stronie E(x)plory.