Konferencja jest organizowana przez Gdański Uniwersytet Medyczny – Centrum Zintegrowanej Opieki i e-Zdrowia oraz Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych. Link do rejestracji oraz szczegóły konferencji można znaleźć na http://forumezdrowia.pl/2020/.

Czym jest forum?

Forum e-Zdrowia to spotkanie ekspertów dotyczące rozwoju cyfrowej transformacji w obszarze zdrowia. Służy wymianie światowych doświadczeń i dobrych praktyk w tej dziedzinie oraz znalezieniu optymalnych rekomendacji dla wprowadzenia zmian w Polsce.

– Prelegentami i panelistami będą polscy i zagraniczni eksperci reprezentujący ekosystem zdrowia, w tym stronę rządową i samorządową, środowiska medyczne, dostawców świadczeń zdrowotnych i technologii oraz środowiska pacjentów – mówi członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska, która otworzy to wydarzenie. – Gorąco zachęcam do śledzenia wszystkich wydarzeń, tym bardziej, że mają one formuję on-line, a udział jest bezpłatny. Patrząc na bogaty program jestem przekonana, że biorąc udział w Forum będzie można zdobyć wiele cennych informacji, bazując na zaprezentowanych dobrych praktykach realizowanych między innymi w szpitalach. Zostaną w szczególności poruszone kwestie teleopieki, które w dobie pandemii koronawirusa znacznie zyskały na popularności. Ważnym tematem będą też zagadnienia dotyczące opieki psychiatrycznej – tłumaczy Kapała-Sokalska.

Jakie zagadnienia będą poruszane?

W trakcie forum omawiane będą kwestie dotyczące bieżącej sytuacji kryzysowej i propozycje rozwiązań. Główne zagadnienia to: zapewnienia dostępu do opieki (w tym opieki zdalnej i szerszego wejścia w świat wirtualizacji opieki), wsparcie działań pomiotów odpowiadających za ochronę zdrowia m.in. szpitali, opieki ambulatoryjnej, obszaru zdrowia psychicznego i samorządów, a także kwestie szerszego zastosowania rozwiązań cyfrowych w transformacji systemu zdrowia.

Program forum:

17 listopada, wtorek – Cyfrowe zdrowie w nowych czasach

Eksperci będą dyskutowali o głównych aspektach przełomu. Zaprezentowane zostaną dobre praktyki z obszaru e-zdrowia wdrożone w walce z koronawirusem w konkretnych szpitalach. Jedna z sesji poświęcona będzie cyfrowemu zdrowiu jako jednemu z priorytetów Unii Europejskiej, a paneliści reprezentujący stronę rządową, samorządową, lekarzy i pacjentów porozmawiają o kierunkach rozwoju e-zdrowia w Polsce.

18 listopada, środa – Pacjent w centrum cyfrowego systemu zdrowia

W trakcie debaty będzie mowa m.in. o znaczeniu doświadczenia pacjenta w kontekście e-zdrowia, teleopiece i wirtualizacji podstawowej opieki zdrowotnej, a także o cyfrowych rozwiązaniach w zdrowiu psychicznym.

19 listopada, czwartek – Platformy i technologie cyfrowego zdrowia

Ten dzień poświęcony będzie platformom i technologiom w cyfrowym zdrowiu. Zostaną zaprezentowane trendy, przykłady wdrożeń z Polski i zagranicy. Osobne sesje dotyczyć będą tematu digital therapeutics, komodyzacji urządzeń medycznych, a także skutków upowszechniania sztucznej inteligencji i BigData.

Forum e-zdrowia_baner