Słupski zabytek został wyróżniony w kategorii Modernizacja Roku. Na Zamku Królewskim w Warszawie, 23 września 2020 r. odbyła się gala ogłoszenia wyników i wręczenia nagród XXIV edycji konkursu. To druga nagroda w tym roku. Spichlerz zdobył również tytuł jednego z najbardziej zadbanych zabytków w Polsce.
Wygrana w konkursie to: statuetka, dyplom oraz bezpłatna promocja obiektu na łamach prasy oraz na stronach internetowych.
XXIV Modernizacja Roku & Budowa XXI w.
W tegorocznej edycji startowało 460 realizacji z całego kraju. Jury konkursu wizytowało 76 obiektów zakwalifikowanych do finału. Nagrody przyznano w 12 kategoriach Modernizacja Roku oraz czterech kategoriach Budowa XXI w. W każdej z kategorii jest jedna główna nagroda – tytuł Modernizacja Roku i Budowa XXI w. oraz wyróżnienia. Przyznawane są również nagrody instytucji i mediów sprawujących patronów nad konkursem.
W konkursie województwo pomorskie reprezentowały sala gimnastyczna z Wejherowa, ekologiczny ciepłociąg gminny w gminie Potęgowo, budynek biurowy Nadleśnictwa Damnica i Biały Spichlerz w Słupsku. W głosowaniu internatów te cztery obiekty przeszły do drugiego etapu. Nagrody przyznaje jury.
Fot. mat. prasowe Muzeum Pomorza Środkowego
Najlepsze budowle i modernizacje w Polsce
Ogólnopolski Otwarty Konkurs Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku to konkurs dla inwestorów, wykonawców i projektantów. O udział w rywalizacji ubiegają się nie tylko osoby fizyczne, powiaty, urzędy miasta, instytucje i deweloperzy. Celem konkursu jest promocja oraz wyłonienie najlepszych, wyróżniających się szczególnymi walorami przedsięwzięć budowlanych. Mogą to być budynki różnego typu: mieszkalne, hotelarskie, przemysłowe, sportowe i zabytkowe, ale też mosty, drogi czy całe obszary poddane rewitalizacji oraz nowe obiekty.
Biały Spichlerz z 1811 roku w Słupsku
Adaptacja Białego Spichlerza realizowana w ramach RPO WP jako projekt: „Witkacy w Słupskich Spichlerzach Sztuki – rewitalizacja i adaptacja dwóch XIX-wiecznych zabytkowych spichlerzy i ich otoczenia na cele kulturalne i społeczne. Etap I – Spichlerz Biały”. Koszt realizacji inwestycji to ponad 20 mln zł. W latach 2018-2019 w przestrzeni zabytkowego budynku zostały wprowadzone funkcje muzealne: powstały interesujące ekspozycje nawiązujące do kolekcji prac Witkacego, prezentujące zbiory sztuki współczesnej i życie powojennych mieszkańców miasta. W lipcu 2019 r. obiekt został udostępniony zwiedzającym i cieszy się ogromnym zainteresowaniem i uznaniem. Pełni nie tylko funkcje muzealne, ale jest także centrum sztuki, służy realizacji inicjatyw społecznych i inspiruje działania artystyczne. Przewidziano także nowoczesną salę wernisażową i koncertową, magazyny dla zbiorów sztuki, przestrzenie edukacyjne, sklep muzealny, gabinety i pracownie naukowe.