Publikacja dostępna jest bezpłatnie online. Można ją pobrać ze strony Kongresu Obywatelskiego, inicjatora wydania. Partnerem wydania jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

 

Nowa jakość w regionie

Thinkletter regionalny „Idee dla Pomorza” to inicjatywa Kongresu Obywatelskiego. Jego twórcy chcieli zorganizować miejsce, w którym mogłyby spotkać się różne poglądy, analizy i prognozy dla regionu. Szczególnie w czasach, kiedy trudno o konferencje, wykłady i spotkania na żywo.

Jak w pierwszym numerze thinklettera pisze Jan Szomburg, prezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową i inicjator Kongresu Obywatelskiego: „Wierzymy, że to właśnie dobra komunikacja jest kluczem do budowy nowej konkurencyjności, udanej zielonej transformacji i odporności naszego regionu na różnego rodzaju szoki zewnętrzne (katastrofy, kryzysy, pandemia itd.). W gruncie rzeczy chodzi o naszą pomorską dojrzałość co do wyboru i realizacji dalszej drogi rozwoju. Jesteśmy zdolni do samodzielnego rozpoznania naszych zasobów i znalezienia (w dialogu) własnych patentów na rozwój – bezrefleksyjne importowanie pomysłów lub opieranie się wyłącznie na wytycznych z Brukseli czy Warszawy się nie sprawdzi. Aby to osiągnąć musimy uwierzyć sami w siebie i się nawzajem szanować i słuchać. Musimy mieć dobrą partnerską komunikację, bez lęku, że zostaniemy „ukarani” za wypowiadanie szczerych opinii lub że silniejszy przejmie nasze pomysły”.

 

Co w pierwszym numerze?

Pierwszy numer, zatytułowany „Pomorskie miasta wobec pandemii i wyzwań klimatycznych”, zbiera teksty i analizy przygotowane przez architektów, urbanistów, naukowców, socjologów, aktywistów społecznych i specjalistów ds. rozwoju regionalnego. Tematyka związana jest z trwającą pandemią, zmianami klimatu i związanymi z nimi wyzwaniami dla miast i regionów. Autorzy zastanawiają się, czy miasta powinny rozpraszać się coraz bardziej, by zapewniać mieszkańcom tzw. dystans społeczny, czy może raczej powinny się kondensować, aby zmniejszyć koszty funkcjonowania i emisyjność. Pytają o to, jak telepraca może zmienić obecny rozwój miast, a także o to, czy miasta zmienią się w zbiory dzielnic, w których koncentrować się będzie aktywność zawodowa i prywatna mieszkańców (tzw. miasta piętnastominutowe). Ponadto specjaliści rozprawiają się z problemem mieszkalnictwa wśród osób młodych i nowoczesnego zarządzania miastami przez samorządy.

Całość publikacji można przeczytać na stronie Kongresu Obywatelskiego (pdf).