Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku 17 września poinformowała, że ostatniej doby odnotowano 134 zakażenia wirusem SARS CoV-2. Najwięcej przypadków wykryto w powiatach kartuskim (49) i bytowskim (36). Są tam duże ogniska szpitalne i opiekuńcze.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 837 zakażeniach, z czego najwięcej w województwach mazowieckim (168), pomorskim (134) i małopolskim (124). Koronawirusa zdiagnozowano we wszystkich 16 województwach. Zmarło też 16 osób, większość z chorobami współistniejącymi. Od początku pandemii liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 76 571, a zmarłych 2 253. Ponadto, dwa pomorskie powiaty trafiły do dwóch zagrożonych stref.
Gdzie najwięcej zakażeń?
Pomorski sanepid podał, że zakażenie koronawirusem potwierdzono u: 49 osób z powiatu kartuskiego, 36 bytowskiego i 14 z Gdańska. Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Tomasz Augustyniak na Twitterze informuje też o nowych zakażeniach zdiagnozowanych u 8 osób z powiatu kościerskiego, 8 z wejherowskiego i 5 z Gdyni. Zakażenia stwierdzono u 3 osób z powiatu chojnickiego, 3 ze Słupka, 3 z powiatu słupskiego, 3 z puckiego, 1 z starogardzkiego i 1 z Sopotu. Warto podkreślić, że 32 osoby były objęte kwarantanną, a 1 pod nadzorem epidemiologicznym.
Liczba potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 w województwie pomorskim wynosi 3355, a zmarło 52 chorych. Jak czytamy na stronie WSSE aktywnych jest przypadków 1135, z czego 74 chorych jest hospitalizowanych. Wyzdrowiało 2168 osób.
Ogniska w szpitalach, szkołach i zakładach pracy
To już drugi miesiąc kiedy na Pomorzu rośnie liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Są też nowe ogniska. Poprzedni rekord w naszym województwie padł 25 sierpnia. Wtedy potwierdzono 93 zakażenia i wyprzedziły nasz region Małopolska i Mazowsze.
Głównymi źródłami zakażenia są rozwijające i zidentyfikowane ogniska. Większość spośród prawie 30 aktywnych ognisk dotyczyła szpitali, zakładów opiekuńczo-leczniczych, domów pomocy społecznej, zakładów pracy, szkół, wesel i imprez towarzyskich. Ponadto, inspektorzy sanitarni nadzorują ogniska rodzinne, w których występują zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Dotyczą one powiatów gdańskiego, Słupska, Gdańska, Gdyni, wejherowskiego, malborskiego, sztumskiego, kościerskiego, kartuskiego, kościerskiego, tczewskiego, starogardzkiego i człuchowskiego.
Obostrzenia w dwóch powiatach
Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę powiatów objętych obostrzeniami, która będzie obowiązywać od 19 września. W czerwonej strefie znalazł się powiat bytowski, a w żółtej kartuski.
Przypomnijmy, że w strefie czerwonej obowiązuje noszenie maseczek lub przyłbic w przestrzeni publicznej. W weselach i inne imprezach rodzinnych odbywających się w pomieszczeniach może uczestniczyć maksymalnie do 50 osób. Natomiast w imprezach plenerowych do 150 osób. W restauracjach i kościołach trzeba zakrywać usta i nos, obowiązuje też limit osób (maksymalnie 1 osoba na 4 mkw). W kinach może być zajęte 25 proc. miejsc. W siłowniach, klubach może przebywać 1 osoba na 10 m kw. Wydarzenia sportowe odbywają się bez publiczności. Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne, targi i konferencje nie są organizowane.
Natomiast w strefie żółtej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Obowiązuje jednak 1,5-metrowy dystans społeczny. W weselach i inne imprezach rodzinnych odbywających się w pomieszczeniach może uczestniczyć maksymalnie do 100 osób. W restauracjach obowiązuje zakrywanie ust i nosa oraz limit osób (maksymalnie 1 osoba na 4 mkw). W kinach może być zajęte 25 proc. miejsc. W siłowniach i klubach fitness może przebywać 1 osoba na 7 mkw., a w wydarzeniach sportowych może być zajęte 25 proc. widowni. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 mkw. Mogą odbywać się też targi i konferencje przy limicie osób (1 osoba na 1 mkw).