Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku jest jednym z pierwszych ośrodków w Polsce, który wdraża prehabilitację. To kompleksowe przygotowanie pacjenta z otyłością do leczenia operacyjnego. Opiera się na edukacji chorego, prawidłowym odżywianiu, aktywności fizycznej i psychologicznej.
W tym celu szpital wydał też specjalny poradnik, który jest bezpłatnie dostępny w wersji papierowej w poradniach przygotowujących chorych do leczenia bariatrycznego oraz w wersji online na stronie szpitala.
Czym jest prehabilitacja?
Na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej wdrażana jest prehabilitacja, czyli kompleksowe przygotowanie pacjenta z otyłością do leczenia operacyjnego. Słupski szpital wprowadza i promuje tę procedurę jako jedna z pierwszych placówek w kraju. – Prehabilitacja to kolejny krok w opiece nad pacjentem bariatrycznym – informuje Mateusz Wityk, lekarz Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, zajmujący się chirurgicznym leczeniem otyłości. Leczenie rozpoczyna się już podczas pierwszej wizyty w poradni chirurgicznej, a jego podstawą jest włączenie i pełne zaangażowanie pacjenta w cały proces. Chory musi uświadomić sobie, że sposób w jaki przygotuje się do operacji (każdego rodzaju) ma wpływ na ryzyko powikłań, długość pobytu w szpitalu oraz rekonwalescencję i czas powrotu do pełnej sprawności.
Dlaczego prehabilitacja jest tak ważna?
Najnowsze trendy w medycynie wskazują na to, że prehabilitacja będzie coraz bardziej rozwijała się w polskich szpitalach. Dlatego słupski szpital chce w przyszłości wprowadzić ją jako standard do głównych procedur operacyjnych w całej placówce, aby wszyscy pacjenci byli jak najlepiej przygotowani do zabiegów. – Czas do planowej operacji należy wykorzystać jak najefektywniej: zadbać o właściwą edukację chorego, prawidłowe odżywienie, zwiększenie wydolności fizycznej, zaprzestanie stosowania używek, a także opiekę psychologiczną – tłumaczy dr Wityk. – Takie działania poprawiają sprawność i wydolność fizyczną, pozwalają na zgromadzenie w organizmie odpowiednich rezerw białkowo-energetycznych oraz zmniejszają poziom stresu związany z pobytem w szpitalu oraz zabiegiem operacyjnym. Wszystko to przekłada się na lepsze przejście przez znieczulenie, samą operację oraz skrócenie okresu rekonwalescencji, przyspieszenie gojenie ran i zmniejszenie szansy na wystąpienie powikłań – wyjaśnia lekarz.
O poradniku
W publikacji przygotowanej przez słupski szpital w prosty i jasny sposób zostały wytłumaczone kolejne kroki, jakie musi podjąć pacjent, który chce mieć szczupłą sylwetkę i cieszyć się zdrowiem przez długie lata. Terapia pacjenta zaczyna się w momencie pierwszej wizyty u lekarza, który przedstawia kompleksowy plan leczenia. Chory otrzyma m.in. przygotowany przez dietetyka plan żywienia i zalecenia dotyczące aktywności fizycznej. Co ważne, przed zabiegiem musi schudnąć od 8 do 10 proc. Pacjent zobowiązany jest m.in. do prowadzenia specjalnego dzienniczka, w którym znajdą się szczegółowo opisane spożywane posiłki, czas podjętej aktywności fizycznej oraz waga. Po operacji pacjent będzie miał zapewniony nadzór pooperacyjny. Ponadto, w trakcie całego leczenia będzie mógł skorzystać np. z grupy wsparcia i będzie promować zdrowe nawyki żywieniowe.