Według badań co czwarty człowiek ma, miał lub będzie miał problemy ze zdrowiem psychicznym. Ten problem w okresie pandemii nabiera szczególnego znaczenia. Każdy z nas doświadczył społecznych skutków samoizolacji związanej z pojawieniem się wirusa SARS CoV-2, a część – kryzysu psychicznego. Pomorska Koalicja na Rzecz Zdrowia Psychicznego zaprasza na obchody w dniach 13-18 września 2020 r. w Trójmieście.
To już kolejny rok kiedy w Trójmieście organizowane są Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie. Hasło tegorocznej kampanii społecznej brzmi „Odmień swoją głowę”. Projekt Stowarzyszenia na Drodze Ekspresji działającego wraz Pomorską Koalicją na Rzecz Zdrowia Psychicznego uzyskał dofinansowanie w ramach konkursu ofert na działania z zakresu działalności na rzecz osób niepełnosprawnych. Zarząd Województwa Pomorskiego przyznał ze środków PFRON dofinansowanie w wysokości 47,5 tys. zł.
Czym można odmienić głowę?
Metafora odmienionej głowy symbolizuje postawę zrozumienia i tolerancji wobec osób chorujących psychicznie. Z reguły ludzie boją się tego, co obce i nieznane, więc zrozumienie, że osoby doświadczające kryzysów psychicznych, to ludzie tacy sami jak my, a zagrożenie kryzysem psychicznym dotyczy każdego, sprzyja budowaniu otwartej postawy w codziennym życiu. W ramach kampanii organizatorzy planują poszerzenie wiedzy dotyczącej możliwych form wsparcia, w szczególności środowiskowego modelu pomocy osobom chorującym psychicznie.
Chodzi też o wzmocnienie procesów włączających osoby chorujące psychicznie i ich rodziny w pełnienie ról społecznych i zawodowych w społecznościach lokalnych, a także podnoszenie poziomu tolerancji i zrozumienia dla osób chorujących. Będzie też promowana wiedza na temat dobrych praktyk w zakresie skutecznych form pomocy osobom chorującym.
Co będzie się działo?
W ramach kampanii „Odmień swoją głowę”, zaplanowano wiele wydarzeń, wśród których każdy powinien znaleźć coś, co go zainteresuje. Inauguracja Dni Solidarności odbędzie się 13 września 2020 r. na Skwerze Kuracyjnym przy sopockim molo, gdzie zaplanowano Festyn Tolerancji. Bedzie tam działać Trójmiejski Punkt Informacyjny prezentujący ofertę wsparcia dla osób i rodzin doświadczających kryzysów psychicznych. Natomiast na godz. 13.00 odbędzie się przejście przez symboliczne Drzwi do Tolerancji i zamanifestowanie w ten sposób wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym. Dzień później 14 września będzie miała miejsce konferencja pod hasłem Zdrowie psychiczne – nowa kultura pomagania, a także dyskusja poświęcona problemowi stygmatyzacji osób chorujących psychicznie. Wezmą w niej udział eksperci z Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu SWPS. Konferencję otworzy członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. Na 15 września przygotowano warsztaty rękodzieła, trening relaksacyjny, a także webinar Melancholia i szaleństwo – obraz w kulturze, a rzeczywistość życia osób w kryzysie psychicznym prowadzony przez Martę Łyzińską i Oliwię Górko-Ciesielską. Nowością tegorocznego festiwalu będzie odbywający się tego samego dnia wieczorem Slam poetycki, czyli inspirująca bitwa na słowa. W Muzeum Emigracji w Gdyni 16 września odbędzie się IV Pomorskie Forum Samopomocy Osób z Doświadczeniem Kryzysu Psychicznego.
Ponadto, w trakcie festiwalu zaplanowano spotkania, konkursy, dyskusje, warsztaty i webinary poświęcone zagadnieniom związanym z tematyką szeroko pojętego zdrowia psychicznego.
Ze względu na zagrożenie zakażeniem koronawirusem organizatorzy ograniczyli liczbę miejsc dla osób uczestniczących w wydarzeniach, jednocześnie zwiększając możliwość uczestnictwa on-line.