Znamy już samorządy, które zakwalifikowały się do kolejnego etapu konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce. Wśród 18 nominacji aż 6 miejsc znajduje się w województwie pomorskim.
Nominacje w tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu TUP otrzymały m.in. przedsięwzięcia, które w 2019 r. zostały uhonorowane przez marszałka województwa pomorskiego tytułem Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego.
– Nagrodę główną przyznano wtedy ex aqueo samorządom Starogardu Gdańskiego oraz Władysławowa. Starogard Gdański nagrodzono za budowę i skomunikowanie węzła integracyjnego przy al. Wojska Polskiego, natomiast Władysławowo za przebudowę ulic Hryniewieckiego i Morskiej – przypomina Jakub Pietruszewski, dyrektor Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego.
W konkursie nominowane zostały również wyróżnione przez marszałka przedsięwzięcia ze Sztumu i Kobylnicy. Sztum wyróżniono za realizację kompleksu rekreacyjno-sportowego przy Stadionie Miejskim, a Kobylnicę za budowę przystani kajakowej przy moście Lubuń-Żelkówko wraz z zagospodarowaniem terenu przy rzece Słupi.
Ponadto, spośród pomorskich samorządów na liście nominowanych znalazły się samorządy z Gdyni za utworzenie woonerfu na ulicy Abrahama oraz Starogardu Gdańskiego za modernizację Parku Miejskiego.
Lista nominowanych
W wyniku kwalifikacji w pierwszym etapie XIV edycji konkursu TUP na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce nominowanych do nagród zostało 18 realizacji:
- Gdynia – woonerf na ul. Abrahama,
- Jastrzębie-Zdrój – zagospodarowanie terenów po byłym Ośrodku Wypoczynku Niedzielnego na potrzeby promocji dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego – etap I,
- Kielce – rozbudowa infrastruktury edukacyjnej na terenach przyrodniczo cennych administrowanych przez Geopark Kielce (Wietrznia, Kadzielnia),
- Kobylnica – przystań kajakowa przy moście Lubuń – Zelkówko,
- Lubliniec – bulwar od ul. Grunwaldzkiej do ul. Sportowej,
- Łęczna – rewitalizacja Parku Podzamcze,
- Międzyrzec Podlaski – Międzyrzeckie Jeziorka,
- Olkusz – park osiedlowy Dolinka,
- Oświęcim – Park Pamięci Wielkiej Synagogi,
- Pleszew – Pociąg do kultury – zagospodarowanie byłych terenów kolejowych,
- Ruda Śląska – rynek w Orzegowie,
- Starogard Gdański – budowa i skomunikowanie węzła integracyjnego,
- Starogard Gdański – modernizacja Parku Miejskiego,
- Sztum – kompleks sportowo-rekreacyjny,
- Świdnica – rewitalizacja terenów zieleni,
- Tomaszów Mazowiecki – Park Bulwary,
- Władysławowo – przebudowa ulic Hryniewieckiego i Morskiej,
- Wyszków – Plac Miejski.
W kolejnym etapie nominowane samorządy przygotowują prezentacje, które będą analizowane przez jury. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w połowie października 2020 r.