Edukacja

Zdobyli Malbork kajakiem. Ponad 200 wodniaków na Nogacie [ZDJĘCIA]

29.08.2020
Zdobyli Malbork kajakiem. Ponad 200 wodniaków na Nogacie [ZDJĘCIA]

W ostatnią sobotę wakacji, 29 sierpnia 2020 na Nogacie można było zobaczyć kilkuset kajakarzy, którzy przed południem wypłynęli z przystani w Janówce, by po kilku godzinach zameldować się na nowej stanicy kajakowej u podnóży zamku krzyżackiego w Malborku. Przepłynęli ponad 10 km, po drodze podziwiając malownicze krajobrazy Żuław i urokliwe zakątki Nogatu.

Był to IV Wielki Spływ Kajakowy na Nogacie. Wzięli w nim udział mieszkańcy województwa, turyści oraz samorządowcy.

 

Wodna integracja

Kajakowa wyprawa do Malborka okazała się dobrą okazją do integracji środowiska pomorskich wodniaków. Zaczęła się rozgrzewką z instruktorką fitness oraz krótkim szkoleniem z obsługi wioseł i manewrowania kajakiem. Na starcie kajakarzy przywitał Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego. – Cieszę się, że mimo niepewnej pogody tegoroczny spływ rozpoczyna aż tak dużo osób – mówił Bonna. – Mamy w naszym regionie niezwykle gęstą i urozmaiconą sieć rzeczną, z której warto korzystać. Spływ Nogatem to nie tylko okazja do aktywności fizycznej, ale i podziwiania malowniczych krajobrazów tej części Pomorza, oderwania się od rzeczywistości i spędzenia kilku godzin na łonie natury – podkreślił Bonna.

Na spływie obecni byli także burmistrz Malborka Marek Charzewski, wójt gminy Stare Pole Marek Szczypior i wójt gminy Malbork Marcin Kwiatkowski.

Kajakarze wypłynęli z nowej stanicy w Janówce w kierunku śluzy wodnej w Rakowcu, by dotrzeć w okolice malborskiego zamku. Tam, przy Parku Północnym, niedawno została rozbudowana przystań żeglarska, która obecnie pełni także funkcję przystani dla kajakarzy. Po spływie w Malborku na wodników czekał poczęstunek, koncerty i różnorodne atrakcje.

 

Nogat dla każdego

Nogat jest najdłuższą rzeką, leżącą w całości na Żuławach. Charakteryzuje się niewyczuwalnym nurtem, który jest szeroki i spokojny. Z tego powodu spływ kajakowy na Nogacie to dobry pomysł na aktywny wypad dla całej rodziny i dla poczatkujących kajakarzy. Wzdłuż rzeki ciągną się różnorodne przyrodniczo Żuławy, a w trakcie spływu można podziwiać także rozbudowaną infrastrukturę kajakową, która powstała w ramach przedsięwzięcia Pomorskie Szlaki Kajakowe.

Zmiany na pomorskich szlakach

Pomorskie Szlaki Kajakowe to jeden ze strategicznych projektów samorządu województwa pomorskiego, realizowany z gminami i powiatami w regionie na 36 szlakach o łącznej długości ponad 1,5 tys. km. Chodzi o udostępnienie szlaków wodnych w województwie, rozbudowę i ulepszenie standardu infrastruktury turystycznej i poprawę bezpieczeństwa. Dzięki wsparciu funduszy unijnych na pomorskich rzekach powstają nowe przystanie, pola biwakowe i przenoski przy przeszkodach, takich jak: jazy, zapory czy elektrownie wodne.

Miłośnicy sportów wodnych mają do dyspozycji m.in. stanice kajakowe, pomosty służące turystyce wodnej i slipy do wodowania kajaków. Miejsca te są wyposażone m.in. w stojaki na kajaki, wiaty, ławki, kosze na śmieci, paleniska, suszarki do kajaków, tablice informacyjno-promocyjne, przenośne sanitariaty, stojaki na rowery czy lampy solarne. Wartość realizowanych inwestycji to 50 mln zł, a przyznane na ten cel dofinansowanie to 41 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Zobacz również