To już czwarta edycja Wielkiego Spływu Kajakowego. Do tej pory kajakarze pływali po Wiśle, Raduni i Brdzie. Chęć udziału można zgłosić pod linkiem Spływ Nogatem 2020. Udział kosztuje 20 zł.

Tym razem Pętla Żuławska

Nogat jest szeroką i spokojną rzeką, o nieodczuwalnym nurcie, która w całości położona jest na Żuławach. Szlak kajakowy jest częścią tzw. Pętli Żuławskiej, która liczy 303 km. W tym roku kajakarze pokonają 10 km.

Kajakowa przygoda rozpocznie się na nowo wybudowanej przystani w Janówce i przebiegnie przez śluzę w Rakowcu aż do zamku w Malborku, na tle którego będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Po spływie na przystani Park Północy na kajakarzy będzie czekał poczęstunek i atrakcje z muzyką na żywo w tle.

Bezpieczna aktywność fizyczna na wodzie

Spływ to okazja do aktywności fizycznej, której w czasie pandemii brakuje niemal każdemu. A przy okazji można podziwiać unikatowe krajobrazy Żuław i odpocząć na łonie natury. By było bezpiecznie, zostaną zachowane obowiązujące wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego. Przez całe wydarzenie nad bezpieczeństwem uczestników na wodzie będą czuwali ratownicy WOPR. Natomiast na lądzie każdy otrzyma pakiet startowy, który, w odróżnieniu do lat ubiegłych, uzupełniony zostanie o tzw. pakiet ochronny  tj. maseczkę, płyn do dezynfekcji i rękawiczki jednorazowe.

Zapisy przez stronę Spływ Nogatem 2020. Koszt uczestnictwa to 20 zł.

 

IV Wielki Spływ Kajakowy Nogatem

Ideą wydarzenia jest popularyzacja aktywnej turystyki wodnej, promocja regionu i kluczowego przedsięwzięcia realizowanego przez Samorząd Województwa Pomorskiego, czyli Pomorskich Szlaków Kajakowych. W ramach tego przedsięwzięcia województwo pomorskie wraz z partnerskimi samorządami realizuje inwestycje mające na celu zagospodarowanie 36 szlaków kajakowych regionu (o łącznej długości ponad 1,5 tys. km). Chodzi o rozbudowę i poprawę standardu infrastruktury turystycznej, w szczególności kajakowej. Dzięki wsparciu funduszy unijnych na pomorskich rzekach powstają obecnie nowe przystanie, pola biwakowe i przenoski przy przeszkodach takich jak: jazy, zapory czy elektrownie wodne. Nowo realizowane inwestycje znacznie poprawią wygodę użytkowania i dostępność szlaków wodnych dla kajakarzy. Będą oni mogli liczyć na właściwy dostęp do miejsc etapowych spływów, możliwość wodowania i wyjmowania kajaków oraz korzystać z rozbudowanej sieci miejsc do cumowania kajaków i stanic kajakowych.