W spotkaniu uczestniczyły również: kandydatka na Konsula Honorowego Izraela Anna Oworuszko-Cichowska, odpowiadająca za innowacje zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP Karolina Lipińska oraz Monika Pochroń-Frankowska, Kierownik Referatu Współpracy Międzynarodowej UMWP.

 

Uczmy się startupów od Izraelczyków

Współpraca polsko-izraelska zacieśniła się 1991 r., kiedy do Knesetu zawitał prezydent Lech Wałęsa Od tamtego czasu odbyło się wiele oficjalnych wizyt i delegacji. Trwałe relacje, jakie łączą Polskę z Izraelem obejmują ścisłą współpracę w sferach polityki, obronności, gospodarki, kultury i edukacji. Izrael jest uważany za jedno z najbardziej zaawansowanych technologicznie państw świata. Podczas spotkania Ambasador Izraela opowiadał o ogromnym potencjale swojego kraju m.in. o największej liczbie startupów na świecie w przeliczeniu na mieszkańca. – Mamy aż 10 mln startupów na 9-milionową populację Izraela – mówił Alexander Ben Zvi. – Ważne jest to, by wspierać tworzenie startupów, ale też uczyć się na ich błędach. Regularnie organizujemy konferencje podczas, których dzielimy się tą wiedzą. Zapraszamy Pomorzan do udziału w nich – dodał. Ambasad Izraela realizuje projekt startupowy dedykowany państwom Grupy Wyszehradzkiej, do którego Pomorze może być włączone. 

Izraelski dyplomata wspomniał również o niebywałych sukcesach m.in. w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i rolnictwa. – Aż 30 proc. światowych produktów z branży bezpieczeństwa cyfrowego zostało wyprodukowane w Izraelu – mówił ambasador. – Izrael słynie też z wykorzystywania wód morskich w rolnictwie poprzez proces odsalania. Aż 85 proc. wody w izraelskim rolnictwie stanowi odsoloną wodę morską – dodał Alexander Ben Zvi.

 

Plany i działania pomorsko-izraelskie

Izrael, dzięki szerokiej współpracy handlowej, eksportuje do Polski sprzęt elektroniczny, maszyny materiały chemiczne oraz towary medyczne. Łączna wysokość eksportu wyniosła w 2015 roku 329 mln USD. W Potęgowie, w województwie pomorskim, izraelska firma Mashav Sp. z o.o. rozpoczęła budowę największej w kraju farmy wiatrowej o docelowej mocy 219,5 MW.

Z drugiej strony Polska sprzedaje w Izraelu towary o wartości 466 mln USD (w 2015 roku). Są to głównie żywność, maszyny oraz produkty oparte na surowcach naturalnych.

W ostatnich latach Izrael odwiedziło kilka misji gospodarczych, zarówno turystycznych jak i startupowych z Pomorskiego. Podczas spotkania podjęto decyzje o planowaniu kolejnych misji. W związku z tym obecna na spotkaniu dyrektor ds. innowacyjności na Pomorzu Karolina Lipińska opowiedziała szczegółowo o inteligentnych specjalizacjach Pomorza. Udało się wypracować wspólne obszary zainteresowań obu stron, a kolejnym krokiem była deklaracja o zacieśnianiu współpracy pomorsko-izraelskiej.

Warto zaznaczyć, że Sopot ma oficjalną umowę o partnerstwie z izraelskim, nadmorskim kurortem Aszkelon. Już teraz poważnie rozważane są także możliwości nawiązania współpracy partnerskiej pomiędzy Gdańskiem a innowacyjnym centrum Izraela – Hajfą, a także pomiędzy Gdynią, a największym portem handlowym Aszdod, co z pewnością przyczyni się do zacieśnienia współpracy Pomorza z Izraelem.

 

Dynamiczny ruch turystyczny

Od 2017 roku do Izraela latamy nie tylko z Warszawy, ale także z Lublina, Poznania, Wrocławia i z Gdańska. Połączenia do Tel Awiwu i Eljat obsługuje dwóch przewoźników – polski Lot i irlandzki Ryanair. Dzięki uruchomionym przez rząd Izraela dopłatom do lotów, ceny biletów sa bardzo atrakcyjne.

Nie tylko Polacy chętnie podróżują do Izraela. Ruch turystów z bliskiego wschodu do Polski z roku na rok wzrasta. – Izrael to rynek, na który stawiamy – mówił na spotkaniu Wiesław Byczkowski. – Choć wielu odwiedzających nas Izraelczyków jest w jakimś stopniu związana z Polską, głównym powodem podróży nie są już miejsca pamięci, a poszukiwanie nowych wrażeń. Turyści odkrywają, że Polska to nowoczesny, piękny kraj, a na Pomorzu atrakcją nie jest jedynie Trójmiasto, lecz piękne lasy, jeziora i dziedzictwo kulturalne – dodał Byczkowski. Według polskiego Ministerstwa Sportu i Turystyki w 2018 roku do Polski przyjechało ponad 252 tys. Izraelczyków.