Środki zostały przekazane w ramach tzw. Funduszu Solidarności.

 

Prawie 800 tysięcy złotych

Naprawa zniszczeń w infrastrukturze turystycznej to nie było łatwe zadanie. – Potrzeby były ogromne. Musieliśmy nie tylko odbudowywać zniszczone miejsca, ale także uprzątnąć dużą część parków krajobrazowych – wyjaśnia Bożena Sikora, dyrektor Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych. Nawałnica zniszczyła dorobek prawie 30 lat działalności parków krajobrazowych.  – Cieszę się, że udało nam się uzyskać wsparcie z Unii Europejskiej.  Łącznie na nasz projekt z Funduszu Solidarności otrzymaliśmy 791 tys. zł – dodaje. 

 

Co udało się zrobić?

W ramach prac w Zaborskim oraz Wdzydzkim Parku Krajobrazowym odtworzone zostały ścieżki przyrodnicze. – Na nowo ustawione zostały tablice edukacyjne, mapy oraz terenowe gry edukacyjne. Postawiliśmy także nowe oznakowanie szlaków turystycznych. Łącznie, naprawionych zostało ponad 100 kilometrów ścieżek edukacyjnych i dróg rowerowych – wylicza Sikora. Jak nowa wygląda również drewniana kładka na torfowisku w dolinie rzeki Kulawy w gminie Brusy. – Odtworzyliśmy także ścieżkę kulturową  Kamienne Kręgi w Leśnie. Tam oprócz prac porządkowych naprawiliśmy ogrodzenie i bramy, przeprowadziliśmy rekonstrukcję samych kręgów. Oczywiście wszystko pod nadzorem archeologów – informuje dyrektor Sikora.

 

Czekamy na turystów

Wyremontowana infrastruktura już jest dostępna dla turystów. – To bardzo istotne, zwłaszcza teraz. W tym roku turystyka przeżywa ciężkie chwile. Nie wiadomo, czy będziemy mogli jeździć gdzieś dalej, za granicę. Dlatego serdecznie zapraszam w Bory Tucholskie – zaprasza dyrektor Sikora. – To piękny rejon, a odbudowana infrastruktura edukacyjno-dydaktyczna pozwoli na jeszcze lepsze jego poznanie – dodaje. Pamiętajmy też, że w lasach nie trzeba nosić maseczek. Są one jednak obowiązkowe na leśnych parkingach czy miejscach odpoczynku.