„Bajki robotów” na podstawie opowiadań Stanisława Lema z tomów „Bajki robotów” i „Cyberiada”
Reżyseria: Romuald Wicza-Pokojski
Muzyka: Andrzej Smolik
Asystent reżysera: Piotr Srebrowski
Obsada: Wioleta Karpowicz, Anna Makowska-Kowalczyk, Piotr Srebrowski, Krystian Wieczyński
Dwóch przyjaciół-robotów wyrusza w kosmiczną podróż. Po drodze Trurl i Klapaucjusz spotykają przedziwne maszyny i jeszcze dziwniejszych władców planet, m.in. elektronicznego poetę Elekrybałta, maszynę, która robi wszystko na literę „n”, czy wszystkim znudzonego króla Globaresa.
„Bajki robotów” to historie, które opowiadają sobie roboty. Z nich dowiadują się o kosmosie i zjawiskach w nim zachodzących – gwiazdach, planetach i czarnych dziurach – ale także o elektrycerzach, bladawcach i murkwiach. Bajki opowiadają o tym, że najważniejszymi siłami działającymi w kosmosie są uczucia, a najsilniejszym z nich jest miłość. Pokazują, że nauka objaśnia świat, ale pogodzić z nim może jedynie sztuka.
W spektaklu realizatorzy wykorzystują tradycyjne lalki oraz narzędzia cyfrowe i mechatronikę. Przygody głównych bohaterów opowiadane są za pomocą robotów, obiektów kinetycznych i maszyn. Aktorzy stosują elektroanimację oraz grają na tak kosmicznym instrumencie jak theremin – jedynym instrumencie, na którym się gra bez dotykania go.
Premiera przedstawienia miała miejsce 29 maja 2016 r. na Dużej Scenie Teatru Miniatura. Jest ono przeznaczone jest dla widzów od lat 6. Możecie obejrzeć je TUTAJ.
Scena z przedstawienia „Bajki robotów”. Fot. Piotr Pędziszewski
„Zostań przyjacielem”
Reżyseria: Tomasz Man
Scenografia: Aneta Piekarska-Man
Muzyka: Tomasz Antonowicz
Piosenki: Tomasz Man
Konsultacje wokalne: Ignacy Jan Wiśniewski
Obsada: Agnieszka Grzegorzewska, Anna Makowska-Kowalczyk (gościnnie), Jacek Majok, Marcin Marzec (gościnnie)
Muzyczną historię przyjaźni pingwinki, która uciekła z zoo i żółwia porzuconego przez właścicielkę wyreżyserował sam autor Tomasz Man – reżyser teatralny i radiowy, dramatopisarz, wykładowca na Wydziale Lalkarskim we Wrocławiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.
Pinia i Franciszek spotykają się przypadkiem i przeżywają wiele zabawnych, a czasem groźnych przygód. Po drodze spotykają nawet duchy kaszubskich lasów – Ciotkę Borową i Purtka. Na przykładzie nietypowej przyjaźni „Zostań przyjacielem” pokazuje, że jej istotą jest wzajemna akceptacja różnic i bezwarunkowe wsparcie, a dom może okazać się nie tylko fizycznym miejscem, ale po prostu przestrzenią, którą tworzy się razem.
„Zostań przyjacielem” to przedstawienie muzyczne, w którym gra nawet… scenografia, której autorką jest Aneta Piekarska-Man. Nad muzyczną stroną przedstawienia pracowali znani w Trójmieście muzycy: Tomasz Antonowicz – perkusjonalista, autor muzyki do spektakli teatralnych, tańca współczesnego, filmu, instalacji artystycznych, który współpracował z muzykami sceny improwizowanej i free jazzowej (m.in. Mikołajem Trzaską, Jerzym Mazzolem, Markiem Pospieszalskim) oraz Ignacy Jan Wiśniewski, który zajął się przygotowaniem wokalnym aktorów – wielokrotnie nagradzany pianista, realizujący projekty muzyczne m.in. z Michałem Jacaszkiem czy Piotrem Lemańczykiem, wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie prowadzi klasę fortepianu jazzowego oraz korepetycje z wokalistami musicalowymi.
Prapremiera przedstawienia miała miejsce 7 czerwca 2015 r. Jest ono przeznaczone jest dla widzów od lat 5. Możecie obejrzeć je TUTAJ.
Scena z przedstawienia „Zostań przyjacielem”. Fot. Piotr Pędziszewski
„Krzyżacy” na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza
Reżyseria: Jakub Roszkowski
Scenografia, światło, wideo: Mirek Kaczmarek
Współpraca dramaturgiczna, muzyka na żywo: Sandra Szwarc
Obsada:
- Zbyszko – Wojciech Stachura
- Maćko – Jacek Gierczak
- Zawisza Czarny – Piotr Kłudka
- Księżna Anna – Jadwiga Sankowska
- Zygfryd de Löwe – Jacek Majok
- Król Jagiełło – Hanna Miśkiewicz
- Danusia, Jagienka – Edyta Janusz-Ehrlich
- Rotgier – Jakub Ehrlich
- Kobieta – Agnieszka Grzegorzewska
- Jurand – Andrzej Żak
- Wielki Mistrz, Ksiądz – Joanna Tomasik
- Biskup, Gruba Baba – Jolanta Darewicz
Przez wiele lat kolejne pokolenia Polaków z wypiekami na twarzach kibicowały młodemu Zbyszkowi, drżały o los pięknej Danusi, po cichu trzymały kciuki za sprawy sercowe przaśnej Jagienki czy wreszcie ekscytowały się opisami największego prawdopodobnie triumfu polskiego oręża – bitwy pod Grunwaldem. Dzieło Sienkiewicza to świetnie opowiedziana historia, która może wciągnąć, rozśmieszyć i wzruszyć zarówno młodszych, jak i dojrzałych widzów.
Przedstawienie w Miniaturze to pierwsza adaptacja powieści Sienkiewicza w formie teatru lalkowego, który pozwala na interesujące i pełne jej przedstawienie – z wielością miejsc akcji, osób, z polowaniami na niedźwiedzia i tura czy wreszcie z wielką, finałową bitwą pod Grunwaldem.
Spektakl wyreżyserował uznany dramaturg i reżyser Jakub Roszkowski, a scenografię i lalki zaprojektował jeden z najbardziej cenionych współczesnych polskich scenografów Mirek Kaczmarek.
Premiera przedstawienia miała miejsce 3 kwietnia 2016 r. Jest ono przeznaczone jest dla widzów od lat 10. Możecie obejrzeć je TUTAJ.