To już siódma edycja Marca na Obcasach. Akcję zapoczątkował Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku w 2014 roku. Od tego czasu pomorskie powiatowe urzędy pracy przeprowadziły kilkaset szkoleń skierowanych w szczególności do przedsiębiorczych i wracających na rynek pracy kobiet. Tylko w 2019 roku z akcji skorzystało 1400 kobiet, które wzięły udział w 110 spotkaniach. W tym roku do działań włączyli się również inni partnerzy rynku pracy, m.in. agencje zatrudnienia, uczelnie wyższe, biura karier i firmy doradcze.

 

Kilkudziesięciu ekspertów specjalnie dla pań

Warsztaty są otwarte dla każdego i bezpłatne. Pomorzanki będą mogły skorzystać z wiedzy specjalistów, m.in. doradców zawodowych, coachów, psychologów biznesu, stylistów i dietetyków. Eksperci podpowiedzą nie tylko, jak stawiać pierwsze kroki w biznesie, założyć firmę czy wrócić na rynek pracy po urlopie macierzyńskim, ale także jak dbać o wizerunek, dobrą formę i zdrowie.

– Udział w warsztatach Marzec na Obcasach to często impuls do zmian dla uczestniczek – mówi Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. – O wiele łatwiej je zaplanować i przeprowadzić, gdy wcześniej porozmawiamy z doradcą, psychologiem czy nawet z osobą znajdującą się w podobnej sytuacji życiowej i zawodowej. Dlatego te warsztaty to nie tylko oferta dla szukających pracy, ale także dla kobiet potrzebujących odmiany, rozwoju w życiu zawodowym i prywatnym – podkreśla Żmudzińska.

 

Zainspiruj się jednym z ponad 100 warsztatów

Mimo że na Pomorzu mamy rekordowo niską stopę bezrobocia, kobiety są w mniejszości na rynku pracy, a ich zawodowa aktywność nie wzrasta. – Ponad 26 tys., czyli niemal 63 proc. ogółu bezrobotnych w naszym województwie to właśnie Pomorzanki – tłumaczy Katarzyna Żmudzińska. – Dlatego aktywizacja kobiet to nadal jedno z ważniejszych wyzwań dla pomorskiego rynku pracy. Marzec na Obcasach jest odpowiedzią na potrzebą większego udziału mieszkanek regionu w rynku pracy – zaznacza Żmudzińska.

Tegoroczna oferta warsztatów i spotkań jest bardzo różnorodna. Tematy dotyczą zarówno sfery osobistej, jak i zawodowej. W programie przewidziano zajęcia z doradcami zawodowymi, dotyczące m.in. tworzenia profesjonalnego CV, wyznaczania celów i planowania kariery oraz zakładania własnej działalności gospodarczej. Są też spotkania dietetykami, stylistami i ekspertami od komunikacji. Warsztaty motywacyjne i spotkanie poprowadzą kobiety, które odniosły sukces zawodowy. Będą ponadto zajęcia z zarządzania stresem, pozwalające odkryć swoje mocne strony oraz lekcje z savoir vivre w biznesie, storytellingu i asertywności. Nie zabraknie również tematów związanych z równowagą życia i pracy, zdrowym odżywianiem i dbaniem o siebie.

Lista warsztatów i informacje o zapisach dostępne są na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy.