Celem programu Kultura dostępna jest wspieranie działań, które ułatwiają dostęp do kultury i sprzyjają integracji społecznej. Jego odbiorcami mają być przedstawiciele różnych grup m.in dzieci i młodzież szkolna, osoby starsze i z niepełnosprawnością, a także tych środowisk, które np. z powodu różnych barier pozostają poza obiegiem życia kulturalnego i społecznego lub mają do niego utrudniony dostęp.

W ramach programu Teatr Wybrzeże realizować będzie projekt Razem w teatrze, czyli cykl pokazów pięciu spektakli repertuarowych z tłumaczeniem na język migowy oraz audiodeskrypcją dla osób niewidzących, niedowidzących, niesłyszących oraz niedosłyszących. Prezentacjom spektakli towarzyszyć będą warsztaty. Projekt będzie realizowany do grudnia 2019 r.

Logo programu Kultura dostępna

 

Osoby zainteresowane uczestnictwem w spektaklach powinny kontaktować się z koordynatorem projektu pod numer tel. 502 756 973 lub mailowo: zapisy@teatrwybrzeze.pl

 

*  *  *

 

„Little Pony”

Tomek pada ofiarą szkolnej przemocy. Powodem jest jego ulubiony plecak z kucykami z kreskówki „My Little Pony”. Rodzice stają przed dylematem: respektować wybory chłopca czy poddać się presji społecznej…

Sztuka Paco Bezerry, uznana za najlepszy iberoamerykański tekst dramatyczny roku 2017, stawia szereg trudnych pytań i prowokuje do refleksji nad ważnymi kwestiami dotyczącymi norm społecznych oraz konsekwencjami szkolnej przemocy.

 

  • 7 lipca 2019 r., niedziela, godz. 18.00
  • Teatr Wybrzeże
  • scena Stara Apteka
  • ul. Teatralna 2
  • Gdańsk

 

Autor sztuki: Paco Bezerra
Przekład: Maciej Krysz, Michał Kurkowski
Reżyseria: Rudolf Zioło
Scenografia, kostiumy: Katarzyna Stochalska
Muzyka: Marcin Nenko
Wideo: Adrian Krawczyk
Asystent reżysera: Katarzyna Kaźmierczak
Inspicjent, sufler: Jerzy Gutarowski, Weronika Mathes

 

W spektaklu występują:

  • Katarzyna Kaźmierczak – Agata,
  • Grzegorz Gzyl – Daniel.
Plakat spektaklu Little Pony

 

*  *  *

 

Warsztat do spektaklu „Little Pony”

Pokaz będzie poprzedzony warsztatem teatralnym, podczas którego zgłębiane będą tematy podejmowane przez twórców przedstawienia. Jego uczestnicy skupią się na wątku prześladowań w szkole. W ramach improwizacji i scen dramowych zbadają relacje między poszczególnymi osobami zaangażowanymi w konflikt i podejmą próbę jego rozwiązania.

Warsztat odbędzie się w Czarnej Sali w Gdańsku w poniedziałek, 1 lipca 2019 r. o godz. 19.00. Zajęcia poprowadzi pedagog teatru Weronika Łucyk. Czas ich trwania wyniesie około 2 godz. Warsztat dostępny będzie także dla osób niewidomych, niedowidzących i niedosłyszących. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: weronika.lucyk@teatrwybrzeze.pl