Konferencja „Business Beyond Borders – Destination Africa” jest pierwszym wydarzeniem biznesowym na Pomorzu poświęconym tematyce działalności gospodarczej na rynku afrykańskim, głównie w krajach Afryki centralnej i południowej. Spotkanie ma przybliżyć pomorskim przedsiębiorcom ten rynek pod kątem biznesowym oraz poszerzyć ich wiedzę m.in. w zakresie: uwarunkowań kulturowych i gospodarczo-politycznych, zagadnień prawno-ekonomicznych oraz inwestycyjnych. Ponadto konferencja umożliwi indywidualne spotkania z potencjalnymi partnerami handlowymi, a także prezentację własnej działalności w gronie inwestorów zagranicznych.

Warunkiem uczestnictwa w konferencji jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Zgłoszenia są przyjmowane do piątku, 16 marca 2018 r.

 

Organizatorami konferencji są: Pracodawcy Pomorza, Agencja Rozwoju Pomorza oraz Pomorski Park Naukowo-Technologiczny.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

 

Konferencja polsko-afrykańska
„Business Beyond Borders – Destination Africa”

  • 19 marca 2018 r., poniedziałek, godz. 10.00-17.30
  • Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
  • al. Zwycięstwa 96/98
  • Gdynia
  • wstęp – bezpłatny

Zobacz: program konferencji

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Agencji Rozwoju Pomorza.

 

Baner konferencji Destination Africa

 

*  *  *

 

Dlaczego Afryka?

  • Afryka to wyjątkowo perspektywiczny i jednocześnie bardzo zróżnicowany kontynent charakteryzujący się dynamicznym wzrostem populacji, szybkim rozwojem gospodarczym oraz stosunkowo małym nasyceniem rynku.
  • Zgodnie z przyjętym przez kraje Unii Afrykańskiej planem, do 2020 r. planowane nakłady na projekty infrastrukturalne w wysokości ok. 68 mld dolarów zostaną przeznaczone na budowę dróg, portów, lotnisk i elektrowni. Do 2050 r. połowa światowej populacji będzie znajdowała się właśnie w Afryce. To z jednej strony ogromne zaplecze potencjalnych pracowników, z drugiej – potężny rynek zbytu.
  • Sześć afrykańskich krajów od lat znajduje się w czołówce najdynamiczniej rozwijających się krajów świata. To Angola, Etiopia, Mozambik, Tanzania, Kongo oraz Ghana. Prognozy zakładają, że do 2060 r. ponad miliard osób dołączy do klasy średniej. Według McKinsey Global Institute siła nabywcza ma wzrosnąć z 860 mld dolarów w 2008 r. do 1,4 bln dolarów w 2020 r.
  • Obroty handlowe z Afryką w 2015 r. wynosiły 4,6 mld dolarów z czego 2,8 mld dolarów stanowił eksport z Polski do Afryki. Najwyższe obroty handlowe zanotowano m.in. z RPA – 813 mln dolarów, Maroko – 626 mln dolarów, Egiptem – 499 mln dolarów, Algierią – 370 mln dolarów, Tunezją – 326 mln dolarów, Wybrzeżem Kości Słoniowej – 208 mln dolarów, Nigerią – 136 mln dolarów oraz Kenią – 109 mln dolarów.
  • Afryka potrzebuje towarów, inwestycji i usług w wielu sektorach m.in.: przetwórstwa rolno-spożywczego i maszyn dla rolnictwa, górnictwa i maszyn dla górnictwa, energetyki – budowie i modernizacji infrastruktury energetycznej, budownictwa i infrastruktury – drogi, koleje, sprzęt i wyposażenie dla policji i wojska, nowoczesnych technologii. To także jeden z największych importerów żywności na świecie.
  • W związku z szybkim tempem rozwoju demograficznego Afryki, najbardziej perspektywicznym stał się szeroko rozumiany sektor rolno-spożywczy. Wszystkie kraje Afryki modernizują swoje rolnictwo, dlatego tak dużym zainteresowaniem cieszą się maszyny rolnicze. Szybki rozwój infrastruktury powoduje z kolei zapotrzebowanie na firmy z branży budownictwa infrastrukturalnego np. w Kenii, Senegalu czy Wybrzeżu Kości Słoniowej.
  • Afryka to wymagający rynek – z jednej strony o olbrzymim potencjale gospodarczym, ale zarazem z zupełnie odmienną specyfiką prowadzenia biznesu. Istotą jest strategia wejścia na rynki afrykańskie. Powinna ona zakładać długotrwałą obecność biznesową. Długotrwałe zaangażowanie jest bardzo istotne dla partnerów afrykańskich i może liczyć na wsparcie ze strony wielu rządów afrykańskich.