Podczas lutowej debaty prof. Aleksander Smolar omówi wyzwania polityki zagranicznej, przed którymi stawał nasz kraj w minionych stu latach.

 

Dziejowe wyzwania

 – Profesor Smolar to osoba świetnie rozeznana w tematyce stosunków międzynarodowych, doskonale znająca reguły rządzące sceną europejską wczoraj i dziś. Warto wspomnieć, że jest on jednym z kilkunastu Polaków będących członkami Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych – mówi Wojciech Duda, koordynator Gdańskich Debat Obywatelskich.

Podczas debaty prof. Smolar omówi jedno z podstawowych wyzwań dziejowych polskiej racji stanu, a więc obecności w świecie zachodniej cywilizacji. O miejscu Polski w Europie w minionych stu latach przesądziły trzy doświadczenia. Pierwsze to powstanie ładu wersalskiego, któremu kres położyła II wojna światowa. Drugie to porządek jałtańsko-poczdamski, który przyniósł podział Europy i podporządkowanie jej wschodniej części imperium komunizmu, czyli Związkowi Sowieckiemu. Trzecie to jesień ludów w 1989 r., która przyniosła upadek komunizmu i wolność krajom Europy Wschodniej. Zapoczątkowany wtedy powrót do Europy dokonał się w 2004 r., kiedy kraje te przystąpiły do Unii Europejskiej.

– Czy w przypadku Polski ten etap dobiega końca, w obliczu widma Polexit? Warto pomyśleć o tych wszystkich sprawach właśnie teraz, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę upragnionej i wywalczonej niepodległości – dodaje Wojciech Duda.

 

Polska w Europie

  • 13 lutego 2018 r., wtorek, godz. 18.00-20.30
  • Ratusz Głównego Miasta
  • Wielka Sala Wety
  • ul. Długa 46/47
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

 

Wydarzenie na Facebooku

 

Baner Gdańskiej Debaty Obywatelskiej

 

Gdańskie Debaty Obywatelskie składają się z 11 otwartych spotkań gdańszczan z historią Polski w ramach projektu Niepodległa 1918-2018, czyli przygotowań do 100. rocznicy obchodów związanych z odzyskaniem przez Polskę suwerenności.

Spotkania z autorytetami: historykami, działaczami społecznymi, dziennikarzami, prowadzone przez Jerzego Sosnowskiego, odbywać się będą na początku każdego miesiąca, aż do listopada 2018 r. w siedzibie Muzeum Gdańska – Ratuszu Głównego Miasta.

Program Gdańskich Debat Obywatelskich znajduje się na stronie internetowej Muzeum Gdańska.