– Muzeum Gdańska będzie nie tylko opowiadać o zamierzchłej przeszłości i opiekować się zabytkami. Zmiana nazwy wskazuje na strategię naszego działania, stawiając w centrum miasto i jego mieszkańców. Bez przeszłości nie ma tożsamości, którą chcemy pokazać gdańszczanom i turystom odwiedzającym nasze miasto. Bez przeszłości nie możemy patrzeć w przyszłość – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

 

Nowe oddziały

Oprócz zmiany nazwy w Muzeum Gdańska przybędą dwa nowe oddziały: Kuźnia Wodna w Oliwie oraz… Oddział Główny. Ten pierwszy zostanie udostępniony czasowo jeszcze w tym roku.

– Kuźnia Wodna w Oliwie wymaga dalszych prac zabezpieczających. Z tego względu obiekt będzie można zwiedzać tylko podczas specjalnych wydarzeń. W zeszłym roku kuźnię otworzyliśmy na Noc Muzeów i na Święto Niepodległości. W tym roku będziemy w stanie udostępnić to miejsce kilka razy w czasie letniego sezonu turystycznego – informuje dyrektor Ossowski.

Drugi z oddziałów, a zarazem przyszła siedziba główna Muzeum Gdańska, powstanie w ciągu kilku lat przy ul. Rycerskiej. Do końca czerwca 2018 r. ma zostać rozstrzygnięty konkurs architektoniczny organizowany przez Urząd Miejski w Gdańsku. W tym samym czasie muzealnicy mają wypracować scenariusz wystawy stałej.

 

Nowa strona internetowa

Od 1 lutego 2018 r. będzie dostępna nowa strona internetowa Muzeum Gdańska. Internauci znajdą tam serwis muzeum oraz portale z dziedzictwem materialnym i niematerialnym. Strona będzie zawierała podstawowe informacje o muzeum, planer wizyt w poszczególnych oddziałach, moduł rezerwacji lekcji muzealnych, a także wiele innych mniejszych rozwiązań.

Natomiast na portalach dotyczących dziedzictwa Gdańska umieszczone zostaną m.in. archiwalne zdjęcia oraz nagrania audio dotyczące powojennej historii Gdańska. Wszystkie materiały będzie można użytkować bezpłatnie w celach niekomercyjnych.

– Chcemy, aby nowa strona żyła, oraz by ludzie na nią chętnie zaglądali, a także dodawali własne treści. Takie funkcje będzie posiadał portal dziedzictwa materialnego, poprzez który będzie można zgłosić chęć przekazania muzeum obiektu w celu jego digitalizacji. Każdy obiekt spełniający przewidziane kryteria zostanie umieszczony na portalu wraz z informacjami o darczyńcy, jeśli tylko ten wyrazi na to zgodę. Oryginalny przedmiot zostanie zwrócony właścicielowi – deklaruje dyrektor Ossowski.