– Pomorski System Poradnictwa Zawodowego jest elementem wsparcia mieszkańców naszego regionu – witała zebranych Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor ds. rynku pracy w Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. – System opiera się na partnerstwie, wymianie informacji oraz dzieleniu się dobrymi praktykami. Budujemy go na podstawie potrzeb konkretnych grup odbiorców usług poradnictwa zawodowego, bo każdy z Państwa najlepiej wie, z jakimi wyzwaniami spotyka się w codziennej pracy – dodała Żmudzińska.

 

Zadania Pomorskiego Systemu Poradnictwa Zawodowego w 2018 r.

Doradcy zawodowi mają kontakt z wieloma grupami ludzi, co wymaga stosowania różnych metod pracy i narzędzi. Szczególnej uwagi wymagają osoby długotrwale bezrobotne, zagrożone wykluczeniem społecznym. Marcin Średziński z Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy przedstawił wyniki badania „Niewykorzystane zasoby pracy województwa pomorskiego”, dotyczącego właśnie tych osób. Prezentacja była okazją do dyskusji i zastanowienia się, jak doradcy zawodowi mogą zaktywizować ludzi długo pozostających bez pracy oraz jakie problemy napotykają w tym obszarze.

 

Subregionalne grupy robocze

Spotkanie w Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej zapoczątkowało również działalność 4 subregionalnych grup roboczych. Powstały grupy: metropolitalna, słupska, południowa i nadwiślańska. Praca każdej z nich jest koordynowana przez doradcę zawodowego CIiPKZ. Podczas rozmów podkreślano, że bardzo ważna jest współpraca specjalistów różnych dziedzin i wielu instytucji – w sieci siła.

 

Współpraca 

W drugiej części spotkania odbyły się warsztaty grupowe, w trakcie których przedstawiciele subregionów mieli okazję do określenia wspólnych celów, omówienia harmonogramu działań i zakresu współpracy. Kolejne spotkanie uczestników PSPZ zaplanowano na luty.